REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Czym jest umowny zapis na sąd polubowny? fot. Fotolia
Czym jest umowny zapis na sąd polubowny? fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spory między kontrahentami nie muszą wcale trafiać do sądów powszechnych. Warto pomyśleć o sądownictwie polubownym (arbitrażu). Przeczytaj więcej o zapisie na sąd polubowny.

Zapis na sąd polubownym

Zgodnie z art. 1161 Kodeksu postępowania cywilnego strony mogą umówić się na poddanie sporów wynikłych z danej kwestii pod rozstrzygnięcie sądu polubownego. Takie uzgodnienie nosi nazwę zapisu na sąd polubowny i ma postać umowy. Zapis może być zarówno jednym z postanowień umowy łączącej dwa podmioty, jak również być sporządzony, jako odrębna umowa. W tej kwestii stronom pozostawiono dowolność.

REKLAMA

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Zapis na sąd polubowny (umowa)

Co warto wiedzieć o zapisie?

REKLAMA

W takiej umowie powinny być dokładnie określone sprawy, na których poddanie pod rozstrzygnięcie sądu polubownego, strony się zgadzają. Przeważnie będzie to przybierać postać określenia stosunku prawnego, z którego roszczenia będą rozstrzygane polubownie.

Strony postanawiają oddać wszelkie spory, jakie mogą powstać z zawartej dnia 1 maja 2010 r. w  Warszawie umowy ramowej dotyczącej współpracy handlowej pod rozstrzygnięcie Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, które rozstrzygnięcia strony uznają za ostateczne i wiążące.

Zakres właściwości

Jak wynika z powyższego przykładu zapis na sąd polubowny zarówno w formie odrębnej umowy, jak również w formie dodatkowego postanowienia przy umowie właściwej powinien przede wszystkim cechować się dokładnym określeniem spraw, w których przewidywane jest sądownictwo polubowne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oznaczenie spraw, dla których będzie właściwy sąd polubowny ma szczególne znaczenie. W przypadku oddania pod arbitraż sporów ze stosunku umownego, tak jak w naszym przykładzie z umowy ramowej, sąd polubowny będzie właściwy dla rozstrzygania roszczeń o wykonanie umowy, roszczeń związanych z niewykonaniem lub nieprawidłowym wykonaniem umowy, roszczeń o zwrot bezpodstawnie spełnionego świadczenia powstałych wskutek stwierdzenia nieważności umowy lub odstąpienia od niej. Sąd polubowny będzie także właściwy w przypadku roszczeń deliktowych, jeżeli wynikają ze zdarzenia będącego równocześnie niewykonaniem lub nieprawidłowym wykonaniem umowy.

Zobacz serwis: Sądownictwo polubowne

Dlaczego właściwość ma znaczenie?

REKLAMA

Określenie właściwości sądu arbitrażowego i spraw w jakich należy się do niego zwrócić ma szczególne znaczenie w sytuacji, gdy jedna ze stron zechce wnieść pozew do sądu powszechnego zamiast do polubownego. Zapis na sąd polubowny takiej możliwości bowiem nie wyklucza, co jednak nie oznacza, że nie daje drugiej stronie możliwości działania.

Sąd powszechny rozpatrzy bowiem taki pozew, chyba że odpowiedni zarzut istnienia zapisu na sąd polubowny zgłosi druga strona w odpowiednim momencie. Sąd odrzuci pozew, argumentując to istnieniem zapisu na sąd polubowny, ale uczyni tak jedynie na wniosek drugiej strony, zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy.

Wdanie się w spór co do istoty ma miejsce wtedy, gdy strona przedstawi zarzuty zmierzające do uniemożliwienia osiągnięcia przez stronę przeciwną zamierzonego celu postępowania. W przypadku pozwanego będzie to w sytuacji, gdy zacznie się wypowiadać odnośnie żądań powoda.

Zobacz: Wzory pozwów

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni w 2025 r. Kiedy przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni w 2025 r.? Kiedy zmiana czasu z letniego na zimowy w 2025 r.? Co ze zmianą czasu w 2026 r.? Kiedy przestaniemy przestawiać zegarki?

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r.

Zasiłek pielęgnacyjny 2026 r. Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny w 2025 r.? Ile wyniesie zasiłek pielęgnacyjny w 2026 r.? Kto może wystąpić o zasiłek pielęgnacyjny? Komu przysługuje? Kiedy złożyć wniosek o zasiłek pielęgnacyjny? Czy można pobierać równolegle zasiłek pielęgnacyjny i dodatek pielęgnacyjny?

Kobiety mogą kończyć pracę godzinę wcześniej lub zaczynać godzinę później. Wystarczy złożenie pracodawcy oświadczenia [WZÓR]. Za odmowę – nawet 30 tys. zł grzywny dla pracodawcy

Kobiety karmiące swoje dziecko piersią – mają prawo do dwóch dodatkowych półgodzinnych (lub odpowiednio - 45-minutowych) przerw w pracy. Na wniosek pracownicy – przerwy te mogą być wykorzystywane łącznie, co w praktyce oznacza, że kobieta może kończyć pracę godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) wcześniej lub zaczynać ją godzinę (lub odpowiednio – półtorej godziny) później. Pracodawca nie ma przy tym prawa wymagać od pracownicy przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia piersią, a za odmowę udzielania jej ww. przerw – grozi mu nawet 30 tys. zł grzywny.

KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

REKLAMA

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

Segregacja odpadów tekstylnych to za mało! Branża mody wciąż niszczy planetę

Od 1 stycznia 2025 roku obowiązkowa segregacja odpadów tekstylnych nie rozwiąże kluczowych problemów branży mody. Mimo rosnącej świadomości, nadal tylko 0,3% odzieży poddaje się recyklingowi. Branża nie nadąża z transformacją, a nasze wybory konsumenckie oraz niewystarczające działania producentów przyczyniają się do ekologicznej katastrofy. Czy na pewno rozumiemy, jak nasze ubrania szkodzą środowisku? Czas na prawdziwą zmianę.

Jaki dostanę zasiłek z MOPS w 2025 r.? [Przykładowe kwoty]

Sposób wyliczania zasiłków z pomocy społecznej rodzi szereg wątpliwości. Ile aktualnie wynoszą świadczenia? Prezentujemy proste przykłady i kwoty na 2025 rok.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów ostrzega: Fałszywe maile o konieczności dokonania korekty PIT-17

Ministerstwo Finansów ostrzega o fałszywych mailach zawierających informację o konieczności korekty PIT-17. Maile nie zostały wysłane ani przez Krajową Administrację Skarbową, ani przez Ministerstwo Finansów.

Tego dokumentu pracodawca nie może od ciebie żądać. Pracodawcy często popełniają ten błąd i nie wiedzą, że ich prawa są ograniczone

Pracodawca jest silniejszą, bo profesjonalną stroną stosunku pracy. Jednak nie oznacza to, że pracownik musi zgadzać się na wszystkie przedstawiane mu przez niego żądania. W praktyce pracodawcy pełniący funkcję płatnika, często popełniają ten błąd i żądają złożenia dokumentów, choć nie mają do tego prawa.

REKLAMA