REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega zasada poufności w mediacji?

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska
Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).
Na czym polega zasada poufności w mediacji?
Na czym polega zasada poufności w mediacji?

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z zasad mediacji obok zasady dobrowolności oraz bezpośredniości jest zasada zachowania poufności. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie mediacji, która obowiązuje od stycznia 2016 roku, rozszerzyła dotychczasowy krąg osób, których dotyczy zobowiązanie do zachowania w tajemnicy faktów, o których dowiedziały się w związku z postępowaniem mediacyjnym.

Zasada poufności w mediacji

Zasada zachowania poufności, o której tutaj mowa, wiąże się bezpośrednio z budową zaufania oraz poczucia bezpieczeństwa stron przystępujących do postępowania mediacyjnego. Podstawowym celem toczących się rozmów mediacyjnych jest osiągnięcie porozumienia w zakresie przedmiotu sprawy, który wywołał konflikt. Dopóki jednak Strony nie zdecydują się na przedstawienie swoich prawdziwych żądań, oczekiwań co do rozwiązania konfliktu a także dowodów na poparcie swych stanowisk trudno będzie osiągnąć zamierzony kompromis zadowalający Strony. To z kolei może być utrudnione wobec generalnie braku zaufania pomiędzy Stronami konfliktu oraz obawy, iż fakty ujawnione podczas mediacji mogą zostać wykorzystane przez Strony podczas dalszych etapów postępowania. Aby ułatwić porozumienie Stron i stworzyć korzystne warunki do prowadzenia postępowań mediacyjnych należy kłaść nacisk m.in. na nowe zasady zachowania poufności w mediacji.

REKLAMA

Zasada poufności w mediacji – jak było

REKLAMA

Zgodnie z treścią art. 183 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku Kodek postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 poz. 101), w brzmieniu sprzed nowelizacji Mediator jest obowiązany zachować w tajemnicy fakty, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji, chyba że strony zwolnią go z obowiązku.” Jak wynika z powyższego jedynym podmiotem związanym zasadą zachowania poufności był przez zmianą regulacji jedynie mediator. Przepis nie nakładał obowiązku poufności na inne podmioty biorące udział w postępowaniu mediacyjnym, co także mogło mieć wpływ na ograniczone zaufanie społeczeństwa do tej metody rozwiązywania konfliktów.

Strony mogły mieć obawy, iż w przypadku zakończenia procesu mediacyjnego fiaskiem - podczas postępowania sądowego może dojść do nieuprawnionego wykorzystywania w/w informacji nie tylko przez mediatora czy Strony bezpośrednio zaangażowane w spór ale również przez osoby trzecie biorące udział w mediacji.

Mediacja jako alternatywna metoda rozwiązywania sporów

Zaznaczyć należy, że w czasie prowadzonych mediacji obok Stron i mediatora mogą pojawić się w postępowaniu również inne osoby. Oczywiście ich udział w postępowaniu mediacyjnym uzależniony od zgody Stron i poinformowania o tym mediatora. Mediator podczas prowadzenie mediacji nie może doprowadzić do sytuacji gdy pomiędzy Stronami dojdzie niejako do dysproporcji w reprezentacji Stron. Możemy mieć zatem do czynienia z sytuacją, w której na spotkaniu mediacyjnym pojawią się obok Stron osoby trzecie: adwokaci, radcowie prawni, nieprofesjonalni pełnomocnicy Stron, członkowie rodziny, pracownicy przedsiębiorcy czy eksperci. Z wyżej wymienionych osób tylko adwokaci i radcowie prawni zobowiązani są do zachowania tajemnicy zawodowej odpowiednio zgodnie z art. 6 Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2015 roku, poz. 615) oraz art. 3 ustawy o radcach prawnych z dnia 6 lipca 1982 roku (Dz. U. 2016 roku, poz. 233). Jak wynika z dosłownego brzmienia cytowanego przepisu jedynie Strony mogły do tej pory zwolnić mediatora z zasady zachowania poufności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zasada poufności w mediacji – jak jest

Wychodząc niejako naprzeciw oczekiwaniom Stron, dla zbudowania zaufania Stron i popularyzacji alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów ustawodawca zdecydował się na rozszerzenie od 2016 r. kręgu osób objętych tajemnicą mediacji. I tak zgodnie z nowym brzmieniem art. 183 4 Mediator, strony i inne osoby biorące udział w postępowaniu mediacyjnym są obowiązane zachować w tajemnicy fakty, o których dowiedziały się w związku z prowadzeniem mediacji. Strony mogą zwolnić mediatora i inne osoby biorące udział w postępowaniu mediacyjnym z tego obowiązku.”

Mediacje - zmiany od 1 stycznia 2016 r.


Obecnie zatem nie tylko mediator i Strony zobowiązani są do zachowania w tajemnic faktów, o których dowiedzieli się podczas mediacji ale obowiązek ten obejmuje również osoby trzecie biorące udział w mediacji. Jedynie Strony mogą zwolnić mediatora i inne osoby biorące udział w postępowaniu mediacyjnym z zachowania poufności.

Zgoda na zwolnienie z tajemnicy – słów kilka

Na zakończenie należy poświęcić jeszcze kilka słów formie wyrażenia zgody przez Strony na zwolnienie z tajemnicy na etapie postępowania sądowego czy to mediatora czy osób trzecich.

REKLAMA

Nie może ulegać wątpliwości, że jedynie zgoda obu Stron może zwolnić mediatora czy osoby trzecie z obowiązku zachowania tajemnicy. Ważne jest, że zgoda Stron nie może być dorozumiana, musi być wyrażona w sposób wyraźny np. w piśmie procesowym bądź w toku rozprawy. Wola Stron postępowania musi być wyraźna i nie może budzić żadnych wątpliwości ani co do osoby zwolnionej z obowiązku zachowania poufności, ani co do zakresu tego zwolnienia. Strona może postanowić, że tylko pewne fakty nie będą objęte tajemnicą i te fakty muszą zostać wyraźnie wskazane.

Skoro jedynie Strony mogą zwolnić osoby biorące udział w postępowaniu mediacyjnym z tajemnicy, to z całą pewnością nie może tego zrobić Sąd np. na wniosek jednej ze Stron. Gwarancją powyższego jest ograniczenie postępowania dowodowego przed Sądem w postaci zakazu przesłuchania mediatora. Zgodnie z art. 259 1 K.p.c.: „Mediator nie może być świadkiem co do faktów, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji, chyba że strony zwolnią go z obowiązku zachowania tajemnicy mediacji.”

Mediacja w postępowaniu podatkowym

Powyższa regulacja prawna z pewnością stanowić będzie wzmocnienie zasady poufności mediacji, co w konsekwencji powinno podnieść poziom zaufania do tej instytucji i spopularyzować jej stosowanie.

Autor: Angelika Tomeczko, aplikant radcowski w Kancelarii GHMW – Gach, Hulist, Prawdzic Łaszcz – radcowie prawni spółka partnerska.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA