Piszemy pozew – kompendium
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest pozew?
W postępowaniu sądowym, zwłaszcza w pierwszej instancji nie ma obowiązku korzystania z usług adwokata, czy radcy prawnego. Ich udział jest obowiązkowy w konkretnych etapach postępowania (np. przy skardze kasacyjnej). Pozew, który jest pismem procesowym rozpoczynającym sądowy etap postępowania, może wnieść każdy obywatel.
REKLAMA
Samo napisanie pozwu nie wymaga zaawansowanej wiedzy prawniczej, niemniej jednak należy pamiętać o obowiązkowych elementach, które powinny znaleźć się w takim piśmie. Pozew, jako kwalifikowane pismo procesowe, musi spełnić wymagania pisma procesowego, określone w art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego, jak również wymagania dla samego pozwu, określone w art. 187.
Czytaj więcej: Warunki formalne pozwu
Określenie żądania w pozwie
Jednym z podstawowych wymogów jest precyzyjne określenie żądania. Najpowszechniejszym sformułowaniem pozwu jest zwykłe żądanie zasądzenia sumy lub innego świadczenia niepieniężnego.
Wnoszę o nakazanie pozwanemu zapłaty 10 tys. zł.
Niezależnie od tego żądanie może być także sformułowane w inny sposób w sytuacji, gdy pozwany jako dłużnik będzie miał prawo do wyboru świadczenia, które powinien świadczyć. Poprawne określenie żądania ma duże znaczenie, jako że określa granice zawisłości sprawy. Ponadto wyznacza ono granice orzekania w sprawie, co wynika z zasady zakazującej sądowi orzekania ponad żądanie powoda.
To jak sformułować żądanie zależy w głównej mierze od stosunku prawnego, jaki łączy powoda i pozwanego.
Czytaj więcej: Jak sformułować żądanie w pozwie?
Czytaj więcej: Jak sformułować alternatywne żądanie pozwu?
Gdzie wnieść pozew?
Napisanie pozwu to tylko połowa drogi. Niemniej ważne jest również prawidłowe oznaczenie sądu, jaki jest właściwy dla naszej sprawy. Czy nasza sprawa powinna być skierowana do sądu rejonowego, czy okręgowego? Samo określenie czy sprawa będzie rozstrzygana w sądzie rejonowym czy okręgowym nie wystarczy. Konieczne jest jest wskazanie konkretnego sądu. Przepisy postępowania cywilnego określają zasady ustalenia właściwości miejscowej danej sprawy.
Czytaj więcej: Gdzie wnieść pozew? Sąd rejonowy, czy okręgowy – cz. 1
Wedle generalnej zasady pozew powinien być wniesiony w sądzie, w którego okręgu znajduje się miejsce zamieszkania (siedziba) pozwanego. Niemniej jednak od tej zasady istnieją liczne wyjątki. Przede wszystkim strony mogą same ustalić właściwy sąd przez wskazanie go w treści zawieranej między nimi umowy.
Czytaj więcej: Umowna właściwość sądu. Gdzie wnieść pozew?
Czytaj więcej: Do którego sądu powinienem skierować pozew lub wniosek?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat