Pisanie pozwu sądowego nie wymaga zaawansowanej wiedzy prawniczej, niemniej jednak należy wiedzieć co powinno znaleźć się w takim piśmie. Przede wszystkim należy także wiedzieć kiedy taki pozew powinien być napisany.
W sprawach mniejszej wagi, jeżeli sprawa dotyczy m.in. roszczeń wynikających z umów, a wartość przedmiotu sporu nie przekracza 10 tys. zł, sprawa będzie rozstrzygana w postępowaniu uproszczonym, w którym pozew jest wnoszony na urzędowym formularzu. To istotna wiadomość, bo w takim przypadku wniesienie pozwu w formie zwykłego pisma, powód zostanie wezwany do poprawienia pisma i wniesienia go w odpowiednie formie, tj. na formularzu.
POBIERZ WZORY: Wzory pozwów cywilnych
Jak napisać pozew?
Jak jednak powinien wyglądać zwykły pozew? W zasadzie to pismo, który może napisać każdy. Nie ma wymagań, by w ramach pozwu korzystać z zaawansowanej terminologii prawniczej. Należy pamiętać jednak o takich elementach pozwu, które koniecznie trzeba zawrzeć.
Zgodnie z art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego pozew powinien spełniać warunki, jakie konieczne są dla każdego pisma procesowego. Zgodnie z art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego pismo procesowe powinno zawierać oznaczenie sądu do którego jest kierowane, jak również imię i nazwisko lub siedzibę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników; oznaczenie rodzaju pisma; osnowę oświadczenia lub wniosku wraz z przytoczeniem dowodów na potwierdzenie wskazanych okoliczności; podpis strony, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika; wymienienie załączników.
Określenie żądania
Ponadto w pozwie powinny znaleźć się dokładne określenie żądania, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie przedmiotu sporu. Takie oznaczenie nie jest konieczne, jeżeli dochodzimy określonej kwoty pieniężnej.
Pozew o wydanie rzeczy (tytuł)
Wartość przedmiotu sporu: 100 tys. zł (oznaczenie wartości)
Wnoszę o nakazanie pozwanemu, aby wydał mi ……………. (dokładne określenie żądania).
Okoliczności faktyczne
Ponadto w ramach pozwu należy przytoczyć okoliczności faktyczne, które uzasadniają nasze żądanie. Co istotne nie ma tutaj potrzeby przytaczać kwalifikacji prawnej naszego roszczenia. Jeżeli zatem chodzi o wydanie rzeczy będącej własnością powoda nie musi on powoływać się na przepis art. 222 Kodeksu cywilnego, normujący roszczenie o wydanie rzeczy, a jedynie musi wskazać okoliczności faktyczne (wykazać swoje prawo własności, wskazać umowę sprzedaży na mocy której przeszła własność).
Zobacz: Powództwo o wydanie rzeczy: jak napisać pozew