Pozew o alimenty na dziecko. Co zrobić, gdy cię nie stać na prawnika?

Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy sp. k.
Kancelaria prowadzi kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców i osób nieprowadzących działalności gospodarczej w obszarach kontraktów, rozwiązywania sporów i zastępstwa procesowego, windykacji w kraju i za granicą, nieruchomości i budownictwa, podatków, spraw korporacyjnych, stosunków pracowniczych, zamówień publicznych, restrukturyzacji i upadłości, rynków finansowych i finansowania działalności gospodarczej, a także stosunków międzynarodowych i prawa europejskiego.
rozwiń więcej
Aleksandra Zaręba
rozwiń więcej
Dochodzenie roszczeń alimentacyjnych oznacza zwolnienie od obowiązku ponoszenia wszelkich kosztów sądowych.
W sprawach o roszczenia alimentacyjne powód jest zwolniony od obowiązku ponoszenia kosztów sądowych. Osoby, których nie stać na adwokata, mogą wnieść o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Pani Mariola R. ma nieślubne dziecko – 4 letniego syna - ze swoim konkubentem Arturem C. Ten uznał dziecko, które nosi także jego nazwisko. Kilka miesięcy temu Mariola R. i Artur C. rozstali się, od tego też czasu Artur C. przestał łożyć pieniądze na utrzymanie syna twierdząc, iż nie jest to jego dziecko. Mariola R. nie wie co może zrobić, zwłaszcza, że nie stać jej na prawnika i udowadnianie w sądzie, iż Artur C. jest w rzeczywistości ojcem ich syna Damiana C.

Jak ograniczyć koszty procesu?

Celem uregulowania sytuacji materialnej syna, Mariola R. powinna wystąpić do sądu z pozwem o alimenty od swojego byłego konkubenta Artura C. na rzecz syna Damiana C.

Mariola R. dochodząc roszczeń alimentacyjnych zwolniona jest od obowiązku ponoszenia wszelkich kosztów sądowych, stąd nie będzie musiała uiszczać opłaty od pozwu, którą należy wnieść w innych sprawach cywilnych. Jeżeli Marioli R. nie będzie stać na skorzystanie z usług profesjonalnego pełnomocnika, jakim jest radca prawny i adwokat, może wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie dla niej pełnomocnika z urzędu.

Dochodzenie roszczeń alimentacyjnych oznacza zwolnienie od obowiązku ponoszenia wszelkich kosztów sądowych. Można również wystąpić do sądu z wnioskiem o ustanowienie pełnomocnika z urzędu.

Zobacz serwis: Pozwy

Uznanie ojcostwa a alimenty?

Ponad to Mariola R. nie musi się obawiać, iż Artur C. zakwestionuje fakt bycia ojcem ich syna Damiana C. Skoro Artur C. uznał ojcostwo Damiana C., niezależnie czy nastąpiło to przed sądem, czy też przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego, w sprawie o alimenty jego ewentualne zarzuty w tym zakresie nie będą w ogóle brane przez sąd pod uwagę.

Zgodnie bowiem z obowiązującymi przepisami mężczyzna, który dziecko uznał, może jedynie w ciągu roku od daty dokonania uznania dziecka żądać unieważnienia uznania przez sąd z powodu wady swego oświadczenia woli np. wskazując, iż w chwili uznania dziecka był chory psychicznie.

Zobacz serwis: Praktyczne porady przy pisaniu pozwu

Ponieważ sytuacja taka nie miała miejsca w niniejszej sprawie, a od uznania dziecka upłynęły prawie 4 lata, ewentualny pozew Artura C., w którym domagałby się unieważnienia dokonanego uznania swojego syna Damiana C, musiałby zostać przez sąd oddalony, jako złożony po terminie.

Mężczyzna, który dziecko uznał, może jedynie w ciągu roku od daty dokonania uznania dziecka żądać unieważnienia uznania przez sąd z powodu wady swego oświadczenia woli. Unieważnienie uznania ojcostwa po tym terminie nie jest możliwe.

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...