Co może być dowodem w procesie?
REKLAMA
REKLAMA
Czym są dowody?
Wnosząc pozew do sądu cywilnego powinniśmy mieć świadomość, że nasze roszczenia i żądania, choćby najbardziej zasadne jak to tylko możliwe, w większości wypadku nie ostaną się bez dobrze zebranego oraz zaprezentowanego materiału dowodowego.
REKLAMA
W większości wypadku konieczne będzie przedstawienie dowodu co do faktów, które mają istotne znaczenie dla sprawy (np. zdarzanie jaki jest wypadek, faktu powstania szkody itd.). Wynika to z art. 227 Kodeksu postępowania cywilnego. Ustawa przewiduje jednak wyjątki od tej zasady, czyli sytuacje w których przeprowadzenie dowodu nie będzie konieczne.
Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe
Dowód w procesie
W sprawach prostszych potrzeba przedstawienia dowodów może być ograniczona do minimum, co nie oznacza jednak że można je w całości pominąć. Przykładowo do roszczeń windykacyjnych (o ochronę własności) niezbędne może okazać się przedstawienie dowodów świadczących o naszym tytule prawnym do danej rzeczy.
W przypadku nieruchomości będzie to np. wypis z księgi wieczystej.
Sprawa się komplikuje jednak przy sprawach o bardziej złożonym charakterze (np. procesach odszkodowawczych). W tej mierze często przedstawienie dowodu zależy od przezorności przyszłego powoda i świadomości, że będziemy jego potrzebować, zwłaszcza ze względu na ulotność i utratę możliwości jego przeprowadzenia w dalszym etapie procesu.
Zadbaj o zebranie informacji o tożsamości przypadkowych świadków. Zrób zdjęcia zniszczonej rzeczy. Zawiadom policję o wypadku. Zażądaj od sprawcy wypadku podpisania oświadczenia.
Warto korzystać ze wszystkich sposobności, ponieważ możliwości dowodowe są nieograniczone. Mogą one mieć zatem różną postać – od dokumentu, przez zeznania świadków, wreszcie po zdjęcia, czy filmy.
Zobacz również serwis: W sądzie
Czego nie trzeba dowodzić?
Nie wszystkie twierdzenia wymagają dowodu, są to w szczególności :
- fakty znane ogólnie (np. w nocy jest zawsze ciemniej niż za dnia, Donald Tusk jest premierem Polski itp.);
- fakty znane sądowi z urzędu (np. z innej sprawy toczącej się w sądzie);
- twierdzenia poparte domniemaniem prawnym – np. domniemanie ojcostwa męża matki dziecka.
Zgodnie z podstawową zasadą ciężar dowodu spoczywa na stronie, która z danego faktu wywodzi korzystne dla siebie skutki prawne.
Zobacz również: Jak zebrać dowody potrzebne do procesu?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat