Zabezpieczenie dowodu jest instytucją, która ma służy przede wszystkim powodowi. Dotyczy ona sytuacji, gdy jeszcze przed wytoczeniem powództwa, istnieje realne niebezpieczeństwo, iż dane dowody w związku z upływem czasu będą niemożliwe do przeprowadzenia lub też będzie to znacznie utrudnione.
Taką możliwość wcześniejszego przeprowadzenia dowodu przed sądem daje nam art. 310 Kodeksu postępowania cywilnego. Wniosek o zabezpieczenie dowodu składa się w sądzie rejonowym, w którego okręgu dowód ma być przeprowadzony.
Zabezpieczenie możliwe jest również w trakcie samego postępowania. Daje to możliwość przeprowadzenia dowodu wcześniej, niżby to miało miejsce w normalnym toku. W takiej sytuacji właściwy jest sąd, przed którym sprawa się toczy (art. 311 Kodeksu postępowania cywilnego).
Zabezpieczenie dowodu jest możliwe tylko w sytuacji, gdy zachodzi obawa, że jego przeprowadzenie stanie się niewykonalne lub zbyt utrudnione, albo gdy z innych przyczyn zachodzi potrzeba stwierdzenia istniejącego stanu rzeczy. Nie jest dopuszczalne przeprowadzenie zabezpieczenia dowodu tylko dla celu upewnienia się przez potencjalnego powoda o słuszności swoich żądań.
Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe
Wniosek o zabezpieczenie
Zabezpieczenie dowodu przeprowadza się najczęściej na wniosek potencjalnego powoda lub też innego podmiotu biorącego lub mogącego brać udział w postępowaniu. Wniosek taki powinien zawierać:
- oznaczenie wnioskodawcy i przeciwnika oraz innych osób zainteresowanych;
- wskazanie faktów oraz dowodów;
- przyczyny uzasadniające potrzebę zabezpieczenia dowodu.
Świadkiem wypadku samochodowego był zagraniczny turysta, który w krótki terminie zamierza wrócić do swojego kraju. Przyczyną uzasadniającą zabezpieczenie dowodu w postaci zeznań tego świadka może być znaczne utrudnienie przeprowadzenia środka dowodowego w późniejszym terminie.
Od wniosku o zabezpieczenie dowodu pobiera się opłatę sądową w kwocie 40 zł.
Zadaj pytanie: Forum prawników