Oznaczenie stron
Pierwszym obowiązkiem, jaki trzeba spełnić, jest prawidłowe oznaczenie stron. Po stronie powodowej należy wskazać siebie. Oprócz imienia i nazwiska należy wskazać miejsce zamieszkania. Tak samo trzeba postąpić w przypadku pozwanego, którym będzie osoba, której wyrok ów ma dotyczyć.
Innym istotnym elementem pozwu będzie prawidłowe oznaczenie sądu właściwego dla rozstrzygnięcia o naszym żądaniu. Kwestia ta w zdecydowanej większości wypadku nie będzie skomplikowana, gdyż będzie to sąd w okręgu którego znajduje się dany lokal, z którego ma być eksmitowany pozwany.
Wynika to z podstawowej zasady, zawartej w art. 27 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nią powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Miejscem tym jest miejscowość, w której pozwany przebywać z zamiarem stałego pobytu.
Zobacz również serwis: W sądzie
Wartość przedmiotu sporu
Niezbędną kwestią w przypadku pozwu o eksmisję jest również określenie wartości przedmiotu sporu. Zgodnie z art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego wartość przedmiotu sporu oblicza się przyjmując, stosownie do rodzaju nieruchomości i sposobu korzystania z niej, podaną przez powoda sumę odpowiadającą trzymiesięcznemu czynszowi najmu lub dzierżawy należnemu od danego rodzaju nieruchomości.
Miesięczny czynsz najmu za lokal wynosi 1 tys. zł. Zgodnie z tym wartość przedmiotu sporu należy określić w wysokości 3 tys. zł.
Określenie żądania
Żaden pozew nie może obejść się bez dokładnego określenia żądania oraz wskazania okoliczności faktycznych. W odróżnieniu od tego powód może powstrzymać się wskazania podstaw prawnych swojego żądania. Ich określenie jest obowiązkiem sądu.
Zobacz również: Kto może wytoczyć powództwo o eksmisję
W przypadku żądania należy zatem wyraźnie wskazać, iż chodzi nam o eksmisję pozwanego. Należy również wskazać o jaki lokal nam dokładnie chodzi.
Wnoszę o nakazanie pozwanemu opuszczenia i opróżnienia lokalu przy ul. Brzeskiej ….. w Warszawie.
Uzasadnienie faktyczne
Nie mniej istotne jest faktyczne uzasadnienie. Wskazać tam należy wszelkie okoliczności faktyczne, które sprawiają, iż przedstawione żądanie jest naszym zdaniem uzasadnione. W przypadku, gdy powodem jest właściciel należy wykazać prawa do lokalu. Wystarczy w tej kwestii wpis do księgi wieczystej.
Oprócz tego należy wykazać, iż pozwany zajmuje nieruchomość bez tytułu prawnego.
Pozwany był najemcą mieszkania na podstawie umowy najmu. W związku z zaległością w zapłacie czynszu, umowa ta została mu wypowiedziana. Dowodem będzie wezwanie do zapłaty zaległego czynszu, pismo z wypowiedzeniem umowy najmu. Potwierdzenie nadania i odbioru pism.
Zadaj pytanie: Forum prawników