Kiedy należy sformułować alternatywne żądanie pozwu?
REKLAMA
REKLAMA
Dlaczego żądanie jest ważne?
Poprawne określenie żądania ma duże znaczenie, jako że określa granice zawisłości sprawy. Ponadto wyznacza on granice orzekania w sprawie, co wynika z zasady zakazującej sądowi orzekania ponad żądanie powoda (art. 321 Kodeksu postępowania cywilnego). Sformułowanie żądania ma również swój wpływ na powagę rzeczy osądzonej.
REKLAMA
Klasyczną postacią żądania w powództwie o świadczenie jest proste określenie wysokości żądanej sumy pieniężnej lub określonego świadczenia.
Wnoszę o nakazanie pozwanemu zapłaty 20 tys. zł.
Zobacz również: Praktyczne porady przy pisaniu pozwu
Żądanie alternatywne
Niekiedy jednak tak sformułowane żądanie będzie niewystarczające. Może to wynikać przede wszystkim ze stosunku prawnego łączącego powoda i pozwanego. Jeżeli pozwany (czyli dłużnik) jest zobowiązany w ten sposób, że wykonanie zobowiązania może nastąpić przez spełnienie jednego z kilku świadczeń (zobowiązanie przemienne), a wybór świadczenia należy do dłużnika (art. 365 Kodeksu cywilnego), wtedy też powód powinien sformułować żądania pozwu alternatywnie.
Wnoszę pozwanemu, żeby wydał samochód albo zapłacił sumę 20 tys. zł.
Egzekucja roszczeń alternatywnych
W takiej sytuacji przy uwzględnieniu roszczeń powoda sąd wyda wyrok z podobną sentencją. Zasądzone zostaną oba świadczenia, ale egzekucji będzie mogło podlegać tylko jedno.
Będzie to miało istotne przełożenie na postępowanie egzekucyjne. Zgodnie z art. 798 Kodeksu postępowania cywilnego komornik na wniosek wierzyciela będzie musiał wyznaczyć dłużnikowi termin do dokonania wyboru świadczenia, które ma spełnić. Dopiero po jego upływie świadczenie, które będzie egzekwowane wybierze wierzyciel.
Wszczęcie postępowania egzekucyjnego następuje na wniosek wierzyciela. Wcześniej powinien on jednak uzyskać od sądu klauzulę wykonalności dla tytułu egzekucyjnego (np. wyroku).
Zobacz również serwis: Windykacja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat