Dokładnie określ własne żądanie
Podstawowym elementem pozwu jest dokładnie sformułowane żądanie. W przypadku powództwo o świadczenie, jeżeli przedmiotem roszczenia jest świadczenie pieniężne będzie się to ograniczać do wskazania określonej sumy pieniężnej, którą ma zapłacić powodowi pozwany.
W tej mierze warto wiedzieć, iż konieczne jest podanie konkretnej sumy. Nie można ograniczyć się do stwierdzenia, iż wysokość zasądzonego roszczenia pozostawia się od uznania sądu.
Ta sama zasada obowiązuje również przy świadczeniach niepieniężnych. Przykładowo można zażądać zaprzestania naruszania dóbr osobistych powoda.
Zobacz również: W sądzie
Jak określić wartość majątkową?
Przy sprawach majątkowych powód musi określić również wartość przedmiotu sporu. Często wskazanie konkretnej wartości może okazać się kłopotliwe. Zwłaszcza przy szkodach niemajątkowych, określenie wysokości zadośćuczynienia może być trudne do oszacowania.
Nie zawsze będziemy wiedzieli również jaka jest wartość nieruchomości, o którą toczy się sprawa. W takiej sytuacji nie ma jednak konieczności korzystania z fachowej pomocy specjalisty (np. rzeczoznawcy). Wartość przedmiotu sporu można określić „na oko”, dbając jednak o to, by była to wycena realistyczna.
Pamiętaj, że wartość przedmiotu sporu ma często wpływ na koszty postępowania. Przy opłacie stosunkowej wysokość wpisu sądowego wynosi 5 proc. Sąd może sprawdzić wartość przedmiotu sporu z urzędu i na wniosek strony pozwanej. Nie oznacza to jednak, że wartość będzie sprawdzana zawsze.
Zobacz również: Kiedy należy oznaczyć wartość przedmiotu sporu
Czy trzeba podać podstawy prawne?
Wbrew często słyszanej opinii, nie ma również wymogu, by w treści pozwu zawierać wywody prawnicze, dotyczące norm prawnych (często skomplikowanych), które zostały naruszone przez pozwanego.
Owszem, przytoczenie stanu prawnego, orzecznictwa, czy poglądów naukowych na dany temat może być pomocne, ale nie jest konieczne.
Powód jest zobowiązany za to do przedstawienia okoliczności faktycznych, które uzasadniają żądanie, jednak bez wskazywania konkretnego artykułu danej ustawy.
Okolicznością uzasadniającą żądanie pozwu o wydanie rzeczy będzie fakt zawarcia między stronami umowy sprzedaży.
Przytoczenie podstawy prawnej dla danych okoliczności nie jest wiążące dla sądu, który może o zasadności roszczeń powoda orzec z zupełnie innego przepisu.
Kiedy trzeba uzasadnić właściwość sądu
W samym uzasadnieniu niezbędne może być również przedstawienie okoliczności które uzasadniają właściwość miejscową danego sądu. Należy to uczynić w przypadku, jeżeli właściwość ta jest inna, niż właściwość ogólna miejsca zamieszkania pozwanego.
Powództwo o zasądzenie alimentów zostało wytoczone przed sąd miejsca zamieszkania uprawnionego dziecka, a nie przed sąd miejsca zamieszkania pozwanego (ojca). Taką możliwość przewiduje Kodeks postępowania cywilnego w art. 31.
Zobacz również serwis: Alimenty