Pozew jako pismo procesowe
REKLAMA
REKLAMA
Warunki formalne pisma procesowego
REKLAMA
Każde pismo procesowe powinno zawierać:
- oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
- oznaczenie rodzaju pisma;
- osnowę wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
- podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;wymienienie załączników;
- gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz przedmiotu sporu, pisma zaś dalsze - sygnaturę akt;
- jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, do pisma należy dołączyć pełnomocnictwo;
- w każdym piśmie należy podać wartość przedmiotu sporu lub wartość przedmiotu zaskarżenia, jeżeli od tej wartości zależy właściwość rzeczowa sądu, wysokość opłaty lub dopuszczalność środka odwoławczego. Wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia podaje się w złotych, zaokrąglając w górę do pełnego złotego.
Należy pamiętać, że sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata.
Skutki braków formalnych pism procesowych
Jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym. Po bezskutecznym upływie terminu przewodniczący zwraca pismo stronie.
Odrzucenie pozwu
Odrzucenie pozwu następuje z przyczyn enumeratywnie wyliczonych w kodeksie postępowania cywilnego, jest to tzw. niemerytoryczne zakończenie postępowania w danej sprawie. Odrzucenie pozwu oznacza, że sąd odmawia rozstrzygnięcia sporu między stronami.
Sąd odrzuci pozew:
- jeżeli droga sądowa jest niedopuszczalna;
- jeżeli o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa jest w toku albo została już prawomocnie osądzona;
- jeżeli jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo jeżeli powód nie ma zdolności procesowej, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy
Oddalenie powództwa
Oddalenie powództwa tym różni się od odrzucenia pozwu, iż jest ono merytorycznym zakończeniem postępowania w danej sprawie. Sąd po zbadaniu danej sprawy rozstrzyga, iż dane roszczenie jest bezzasadne i orzeka co do istoty sprawy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat