Zabezpieczenie roszczeń
REKLAMA
REKLAMA
Wierzyciel, który obawia się, czy jego roszczenie pieniężne zostanie wyegzekwowane od dłużnika może wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie postanowienia o zabezpieczenie jego roszczenia.
REKLAMA
Istnieje kilka sposobów zabezpieczenia roszczeń pieniężnych. Zgodnie z art. 747 Kodeksu postępowania cywilnego zabezpieczenie roszczeń pieniężnych następuje przez:
- zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego,
- obciążenie nieruchomości obowiązanego (dłużnika) hipoteką przymusową,
- ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu,
- ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
- ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego (dłużnika) albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego obowiązanego (dłużnika).
Wniosek o zabezpieczenie
O tym, w jaki sposób ma być dokonane zabezpieczenie decyduje wierzyciel. Wierzyciel podaje w swoim wniosku rodzaj zabezpieczenia, który według jego woli powinien być zastosowany.
Podstawami udzielenia zabezpieczenia jest uprawdopodobnienie roszczenia oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia (art. 7301 § 1 kpc). Spełnienie przesłanki uprawdopodobnienia nastąpi, jeśli uprawniony we wniosku o udzielenie zabezpieczenia przytoczy okoliczności oraz wskaże dowody, za pomocą których będzie chciał wykazać istnienie roszczenia.
Zobacz również serwis: Pozwy
Sposób zabezpieczenia
REKLAMA
W razie potrzeby można stosować równocześnie kilka sposobów zabezpieczenia. Spośród wymienionych w art. 747 kodeksu postępowania cywilnego sposobów zabezpieczenia najczęściej stosowane są: zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę lub wierzytelności, obciążenie nieruchomości hipoteka przymusową.
Dokonanie zabezpieczenia nie następuje automatycznie z chwilą wydania postanowienia o zabezpieczeniu, konieczne jest bowiem przeprowadzenie dodatkowych czynności. W przypadku zabezpieczenia w postaci zajęcia ruchomości, wynagrodzenia za pracę czy wierzytelności niezbędne jest działanie organu egzekucyjnego, czyli komornika.
Postanowienie o zabezpieczeniu wydaje sąd na posiedzeniu niejawnym. od wniosku o zabezpieczenie pobierana jest opłata stała w kwocie 100 zł, chyba że wniosek zostanie zgłoszony w piśmie rozpoczynającym postępowanie.
Zobacz również serwis: Sądy
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA