Zabezpieczenie roszczenia przed wszczęciem postępowania
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 747 Kodeksu postępowania cywilnego zabezpieczenie roszczeń pieniężnych następuje przez zarządzenie:
REKLAMA
- zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego;
- obciążenie nieruchomości obowiązanego hipoteką przymusową;
- ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu;
- obciążenie statku albo statku w budowie hipoteką morską;
- ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
- ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego obowiązanego.
Sama istota zabezpieczenia roszczenia przed wszczęciem postępowania nie różni się niczym od zabezpieczenia w toku postępowania. Najważniejszą różnicą jaka istnieje pomiędzy postanowieniem zabezpieczającym wydanym przed wszczęciem postępowania, a wydanym w jego toku jest obligatoryjne wyznaczenie przez sąd, w postanowieniu wydanym przed wszczęciem postępowania terminu, w którym sprawa ma być wytoczona pod rygorem upadku zabezpieczenia. Zabezpieczenie nie może również zmierzać do zaspokojenia roszczenia – ma je jedynie zabezpieczać.
Zobacz również serwis: Sądy
Sąd wydając zarządzenie tymczasowe oznaczy przedmiot spraw, sposób i zakres zabezpieczenia. W razie potrzeby można stosować równocześnie kilka sposobów zabezpieczenia. Nie może obejmować jednak rzeczy i praw, które nie podlegają egzekucji. Nie jest również dopuszczalne zabezpieczenie roszczeń przeciwko skarbowi państwa.
Na każde postanowienie w sprawie zarządzenia tymczasowego przysługuje zażalenie.
Dla nieruchomości, które mają urządzoną księgę wieczystą nie można wydać zarządzenia zakazującego zbywania lub obciążania nieruchomości w celu zabezpieczenia roszczenia pieniężnego. Taki sposób zabezpieczenia jest możliwy jedynie dla nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej. Przy zabezpieczeniu roszczeń niepieniężnych takie ograniczenie nie występuje.
Zobacz również serwis: Księga wieczysta i hipoteka
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat