Odpowiedź na pozew
REKLAMA
REKLAMA
Wniesienie odpowiedzi na pozew jest również obowiązkowe w postępowaniu gospodarczym - bowiem w braku odpowiedzi na pozew sąd orzeka wyrokiem zaocznym.
REKLAMA
Ustosunkowanie się do zarzutów
Pismo zawierające odpowiedź na pozew powinno zawierać ustosunkowanie się pozwanego do wszystkich roszczeń i twierdzeń powoda. Jego charakter musi więc odpowiadać ogólnym zasadom pisma procesowego.
W piśmie tym pozwany ma prawo również zgłosić własne twierdzenia i dowody na ich poparcie.
Wdanie się w spór
REKLAMA
Z chwilą złożenia odpowiedzi na pozew strona wdaje się w spór co do istoty sprawy. W związku z powyższym strona najpóźniej w odpowiedzi na pozew powinna podnieść ewentualny zarzut niewłaściwego oznaczenia wartości przedmiotu sporu, niewłaściwości sądu, jak również podnieść ewentualne zarzuty odnośnie wyłączenia sędziego.
W odpowiedzi na pozew oprócz twierdzeń merytorycznych przemawiających za oddaleniem powództwa można również zaprzeczać podstawie prawnej pozwu - wskazując, że przedmiotowy stosunek prawny regulują inne przepisy niż wskazał to powód. W odpowiedzi na pozew strona może również wnieść powództwa wzajemne. Jest ono dopuszczalne wtedy, gdy roszczenie wzajemne jest w związku z roszczeniem powoda lub nadaje się do potrącenia.
Zarzuty
Oprócz postępowania gospodarczego nawet jeśli strona pominie jakiś zarzut w odpowiedzi na pozew nie ma powodu do zmartwień. Zarzuty mogą być podnoszone przez cały czas trwania postępowania przed sądem pierwszej instancji. Odpowiedź na pozew wnosi się do tego sądu, który zarządził doręczenie odpisu pozwu.
Od odpowiedzi na pozew sąd nie pobiera żadnej opłaty - chyba, że odpowiedź zawiera zgłoszenie powództwa wzajemnego.
Źródło: www.forum.prawnikow.pl
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA