Postępowania grupowe przeciwko gigantom
REKLAMA
REKLAMA
Pozwy zbiorowe to narzędzie prawne funkcjonujące nie tylko w Polsce, ale do dawna także w wielu innych krajach, m.in. w Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Szwecji i we Włoszech.
REKLAMA
Co ciekawe, grupy poszkodowanych pozywają nie tylko małe firmy, ale także wielkie korporacje.
Pozwano już m.in. firmę Google, Apple, oraz Sony. Googole oskarżone zostało przez użytkowników urządzeń mobilnych o śledzenie ich bez ich wiedzy i zgody. Okazało się bowiem, że firma zbiera dane o miejscach pobytu użytkowników, włącznie ze współrzędnymi GPS, godziną, informacjami o sieciach WiFi w zasięgu, a także numerami identyfikacyjnymi urządzeń.
Zobacz również: Pozwy zbiorowe w Polsce
REKLAMA
Pozew zbiorowy przeciwko Apple złożyli do Sądu Okręgowego w Kalifornii narażeni na niemałe finansowe straty rodzice dzieci używających stworzonej przez firmę aplikacji. Aplikacja umożliwiała dokonywanie zakupów za pomocą prawdziwych pieniędzy. Dzieci korzystały z tej funkcji w większości nieświadomie, nabijając coraz to wyższe rachunki.
Pozew zbiorowy przeciwko Sony związany jest z głośnymi atakami hakerskimi na sieć PlayStation Network. Podczas ataku zostały m.in. wykradzione dane kart kredytowych milionów graczy. Poszkodowani oskarżyli firmę o zaniedbania przy zabezpieczaniach sieci PSN oraz o zlekceważenie konieczności poinformowania swoich klientów o zaistniałej sytuacji.
Naturalnie wszystkie wymienione gigantyczne firmy światowej sławy uchylają się od odpowiedzialności, dysponują najlepszymi prawnikami i sporymi pokładami finansowymi.
Sprawy więc mogą nie być łatwe do wygrania. Nie warto jednak lekceważyć takich sytuacji, prawo jest bowiem prawem i należy go przestrzegać – w tej kwestii nie ma wyjątków.
Bierzmy przykład z naszych zachodnich sąsiadów i jeśli czujemy się pokrzywdzeni przez małą spółkę, czy też wielki koncern, jednoczmy siły – składajmy pozwy zbiorowe.
Polecamy serwis: Pozew zbiorowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat