Pozew zbiorowy vademecum

WspolnyPozew.com
Portal
rozwiń więcej
Pozew grupowy./ Fot. Fotolia
Pozew zbiorowy to forma prawna, mająca zastosowanie w postępowaniu cywilnym, na mocy której grupa poszkodowanych dochodzi roszczeń. Warunkiem jego wystosowania jest odpowiednia liczebność grupy - nie może być ona mniejsza jak 10 osób.

Wspólny pozew to środek mający na celu ochronę konsumentów przed szkodami, jakich źródłem mogą być niebezpieczne produkty, jak również niemające podstaw prawnych klauzule w umowach. Aktem nadającym moc prawną pozwom zbiorowym w Polsce jest Ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym z dn. 17 grudnia 2009 roku, która weszła w życie z dniem 17 lipca 2010 r. Ustawa nie stanowi podstawy roszczeń o ochronę dóbr osobistych.

Zobacz również: Pozew zbiorowy do sądu pracy - czy możliwy?

Przygotowanie pozwu zbiorowego

W celu wystosowania pozwu zbiorowego należy prawidłowo przygotować wniosek  o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym. W dokumencie tym powinny znaleźć się informacje na temat okoliczności zdarzenia, z których jasno wynika, iż dochodzone roszczenia są jednego rodzaju. Jeżeli obiektem roszczeń będą pieniądze, należy określić ich sumę dla każdego z poszkodowanych lub ich podgrupy.

Zobacz także: Złożenie pozwu zbiorowego

Grupa pozywających powinna mieć swego reprezentanta. W świetle tego wymogu do wniosku musi zostać dołączone oświadczenie powoda o tym, iż występuje on w roli reprezentanta. Do dokumentu należy także dołączyć oświadczenia poszczególnych poszkodowanych o przystąpieniu do grupy, jak również zgodzie co do osoby reprezentanta. Wniosek powinien zostać zaopatrzony także w umowę reprezentanta grupy z pełnomocnikiem, która jasno określa warunki wynagrodzenia pełnomocnika.

Warunki pozwu zbiorowego

Pozew zbiorowy może zostać wystosowany przez grupę co najmniej 10 osób, które dochodzą roszczeń tego samego rodzaju. Dla każdego z członków grupy musi zostać określona taka sama wysokość roszczenia, chyba że grupa zostanie podzielona na podgrupy (każda musi liczyć min. 2 osoby), dla których zostanie określona wysokość roszczeń.
Grupa poszkodowanych musi mieć swego reprezentanta, który wytacza powództwo. Jego rolę może pełnić członek grupy lub rzecznik konsumentów. Jednak sam powód musi być zastąpiony adwokatem bądź radcą prawnym (chyba że sam posiada ich uprawnienia).

Polecamy serwis: Pozew zbiorowy

Wynagrodzenie pełnomocnika występującej z pozwem grupy nie może być większe jak 20% kwoty, jaką sąd zasądził dla powoda.

Ile kosztuje pozew zbiorowy

Opłata uiszczana na rzecz sądu wynosi do 2% wartości całego roszczenia, jednak w chwili orzeczenia winy pozwanego, opłata ta automatycznie przechodzi na niego. Pełnomocnik grupy pobiera wynagrodzenie w wysokości nieprzekraczającej 20% wartości roszczeń. Składając pozew zbiorowy należy także wpłacić kaucję, która ma stanowić zabezpieczenie kosztów postępowania pozwanego - wynosi ona do 20% wartości roszczeń.

Zobacz także: Koszty postępowania grupowego

Prawo
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...