Jeszcze do niedawna szary obywatel naszego kraju, narażony na szkodę podczas korzystania z usług nieuczciwej firmy, czy to moralną, czy też materialną, nie miał szans w dochodzeniu swoich praw. W starciu z wielkimi korporacjami tonął w kosztach sądowych i w gąszczu przepisów. 17 lipca 2010 roku, w polskim systemie prawnym pojawiło się jednak nowe narzędzie – pozew zbiorowy. Dzięki niemu droga do zwycięstwa jest o wiele prostsza i tańsza.
Ustawa o pozwie zbiorowym umożliwia grupie poszkodowanych, wspólne wystąpienie do sądu i dochodzenie roszczeń jednego rodzaju. Pozew musi jednak zostać złożony przez minimum 10 osób. Maksymalna liczba nie została określona, w jednej sprawie mogą więc zjednoczyć się setki, a nawet tysiące osób. Takie rozwiązanie funkcjonuje już od dawna w wielu innych krajach, m.in. w Holandii, Francji Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Hiszpanii oraz we Włoszech i cieszy się sporą popularnością.
Pozew zbiorowy możemy składać w sprawach związanych ze złamaniem praw konsumenckich oraz w wypadku, gdy za sprawą niebezpiecznego produktu lub usługi poniesiemy szkodę ( z wyjątkiem dóbr osobistych, np. uszkodzenia ciała, czy też naruszenia dobrego imienia). Pozwać możemy zarówno dużą, jak i mała firmą, producenta lub usługodawcę, sieć handlową, czy też instytucję finansową. Z pozwu zbiorowego mogą korzystać nie tylko konsumenci, ale także grupa przedsiębiorców, która np. pragnie dochodzić swoich praw w starciu z nieuczciwym konkurentem. Wielką zaletą tego rozwiązania są niskie koszty opłat sądowych – zaledwie 2 % wartości pozwu. Ponadto koszty te rozkładają się na wszystkich członków grupy.
Zobacz również: Wysokość odszkodowania w postępowaniu grupowym
Występując do sądu z pozwem masowym dochodzić można zarówno roszczeń materialnych, jak i niematerialnych. Odszkodowania finansowe opiewać mogą na niewielkie lub bardzo pokaźne kwoty, aczkolwiek ich wysokość musi być jednakowa dla wszystkich członków grupy (określenie ryczałtowe). Można jednak podzielić grupę na poszczególne podgrupy – zależnie od stopnia poszkodowania i w ten sposób domagać się wypłaty odszkodowań o różnej wysokości. W przypadku, gdy grupie nie uda się dojść do porozumienia w tej sprawie, może ona wystąpić do sądu z prośbą o ustalenie odpowiedzialności pozwanego.
Oprócz określenia wysokości roszczenia każdego z poszkodowanych, pozew zbiorowy powinien zawierać m.in. wniosek z prośbą o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym, oświadczenia każdego z członków grupy, na których deklarują chęć przystąpienia do niej, a także umowę z pełnomocnikiem, regulującą sposób wypłaty jego wynagrodzenia.
Dzięki ustawie o pozwach masowych nie musimy już obawiać się starcia z armią dobrze opłacanych prawników, możemy łączyć się w grupy i działać ze zwielokrotniona siłą. Złożenie pozwu masowego nie jest trudne, a wygrana najczęściej jest niemalże na wyciągnięcie ręki.
Polecamy serwis: Pozew zbiorowy