REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Pozew zbiorowy./ Fot. Fotolia
Pozew zbiorowy./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pozew zbiorowy możemy składać w sprawach związanych ze złamaniem praw konsumenckich oraz w wypadku, gdy za sprawą niebezpiecznego produktu lub usługi poniesiemy szkodę. Pismo musi jednak zostać złożony przez minimum 10 osób.

Jeszcze do niedawna szary obywatel naszego kraju, narażony na szkodę podczas korzystania z usług nieuczciwej firmy, czy to moralną, czy też materialną, nie miał szans w dochodzeniu swoich praw. W starciu z wielkimi korporacjami tonął w kosztach sądowych i w gąszczu przepisów. 17 lipca 2010 roku, w polskim systemie prawnym pojawiło się jednak nowe narzędzie – pozew zbiorowy. Dzięki niemu droga do zwycięstwa jest o wiele prostsza i tańsza.

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o pozwie zbiorowym umożliwia grupie poszkodowanych, wspólne wystąpienie do sądu i dochodzenie roszczeń jednego rodzaju. Pozew musi jednak zostać złożony przez minimum 10 osób. Maksymalna liczba nie została określona, w jednej sprawie mogą więc zjednoczyć się setki, a nawet tysiące osób. Takie rozwiązanie funkcjonuje już od dawna w wielu innych krajach, m.in. w Holandii, Francji Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Hiszpanii oraz we Włoszech i cieszy się sporą popularnością.

Pozew zbiorowy możemy składać w sprawach związanych ze złamaniem praw konsumenckich oraz w wypadku, gdy za sprawą niebezpiecznego produktu lub usługi poniesiemy szkodę ( z wyjątkiem dóbr osobistych, np. uszkodzenia ciała, czy też naruszenia dobrego imienia). Pozwać możemy zarówno dużą, jak i mała firmą, producenta lub usługodawcę, sieć handlową, czy też instytucję finansową. Z pozwu zbiorowego mogą korzystać nie tylko konsumenci, ale także grupa przedsiębiorców, która np. pragnie dochodzić swoich praw w starciu z nieuczciwym konkurentem. Wielką zaletą tego rozwiązania są niskie koszty opłat sądowych – zaledwie 2 % wartości pozwu. Ponadto koszty te rozkładają się na wszystkich członków grupy.

Zobacz również: Wysokość odszkodowania w postępowaniu grupowym

REKLAMA

Występując do sądu z pozwem masowym dochodzić można zarówno roszczeń materialnych, jak i niematerialnych. Odszkodowania finansowe opiewać mogą na niewielkie lub bardzo pokaźne kwoty, aczkolwiek ich wysokość musi być jednakowa dla wszystkich członków grupy (określenie ryczałtowe). Można jednak podzielić grupę na poszczególne podgrupy – zależnie od stopnia poszkodowania i w ten sposób domagać się wypłaty odszkodowań o różnej wysokości. W przypadku, gdy grupie nie uda się dojść do porozumienia w tej sprawie, może ona wystąpić do sądu z prośbą o ustalenie odpowiedzialności pozwanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz określenia wysokości roszczenia każdego z poszkodowanych, pozew zbiorowy powinien zawierać m.in. wniosek z prośbą o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym, oświadczenia każdego z członków grupy, na których deklarują chęć przystąpienia do niej, a także umowę z pełnomocnikiem, regulującą sposób wypłaty jego wynagrodzenia.

Dzięki ustawie o pozwach masowych nie musimy już obawiać się starcia z armią dobrze  opłacanych prawników, możemy łączyć się w grupy i działać ze zwielokrotniona siłą. Złożenie pozwu masowego nie jest trudne, a wygrana najczęściej jest niemalże na wyciągnięcie ręki.

Polecamy serwis: Pozew zbiorowy

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA