Złożenie pozwu zbiorowego
REKLAMA
REKLAMA
Z pozoru może wydawać się, że złożenie pozwu zbiorowego to trudny i żmudny proces, trzeba przecież nie tylko zgromadzić odpowiednie dokumenty, znaleźć reprezentanta – adwokata lub radcę prawnego, ale przede wszystkim odnaleźć przynajmniej kilka osób, które zmagają się z tym samym problemem. I tu pojawia się pytanie – gdzie ich szukać?
REKLAMA
REKLAMA
Sprawę znacznie ułatwiają portale takie jak www.wspolnypozew.com i inne. Można tu nie tylko uzyskać wszelkie, niezbędne informacje dotyczące pozwów masowych, ale w bardzo krótkim czasie połączyć siły z innymi, zakładając własną lub przyłączając się do już istniejącej grupy. Zjednoczyć mogą się nie tylko konsumenci, ale także przedsiębiorcy, występując wspólnie np. przeciwko nieuczciwej konkurencji.
Grupa musi liczyć minimum 10 osób, jednak bardzo dobrze jest, gdy liczba ta zostaje przekroczona. Pozwana firma bądź jednostka może bowiem zakwestionować prawo uczestnictwa niektórych członków w sprawie. W takiej sytuacji z 10 może zrobić się 9, a wtedy wniosek pozwu zbiorowego zostaje przez sąd odrzucony.
Zobacz również: Postępowanie grupowe krok po kroku
Wedle ustawy o pozwach masowych, osoby składające wniosek muszą (na swój koszt) opublikować w ogólnopolskiej gazecie, ogłoszenie mówiące o toczącym się procesie. Oprócz podstawowych treści (nazwa sądu, strony postępowania, przedmiot sporu), musi się tam znaleźć informacja o możliwości przystąpienia do grupy (w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od momentu ukazania się ogłoszenia). Przepis ten daje nam możliwość uzyskania kolektywu nierzadko naprawdę imponujących rozmiarów.
Uciążliwy w składaniu pozwów masowych może być wymóg ujednolicenia roszczeń finansowych. Choć doświadczenia i poczucie krzywdy członków zespołu mogą być różne, muszą oni ustalić wspólną kwotę odszkodowania.
REKLAMA
Wymóg ten można jednak łatwo ominąć dzieląc grupę na kilka (co najmniej dwuosobowych) podgrup, które mogą starać się o rekompensaty w różnych wysokościach – zależnie od stopnia poszkodowania. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie jeśli zależy nam na czasie, może bowiem skomplikować i wydłużyć cały proces.
Ważny krokiem w składaniu pozwu masowego jest również pozyskanie reprezentanta, czyli osoby odpowiedzialnej za złożenie wniosku w imieniu wszystkich poszkodowanych. Reprezentantem może być radca prawny lub adwokat. Może nim zostać także powiatowy lub miejski rzecznik konsumentów, ale tylko wtedy, gdy sprawa nie przerasta jego kompetencji. Jednak w przypadku, gdy reprezentantem nie jest adwokat ani radca prawny, grupa musi dodatkowo wybrać pełnomocnika z odpowiednimi kwalifikacjami.
Polecamy serwis: W sądzie
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA