Pozew zbiorowy w przypadku oszustwa internetowego
REKLAMA
REKLAMA
Pozwy zbiorowe a oszuści internetowi
Oszustwa internetowe w dzisiejszych czasach to istna plaga. Jeżeli stałeś się jedną z tysięcy ich ofiar, pozew zbiorowy pomoże ci w odzyskaniu wyłudzonych pieniędzy.
REKLAMA
Bezkarność internetowych oszustów
Na forach internetowych roi się od postów, których autorzy wyznają, że zostali oszukani przez sklepy internetowe czy za pośrednictwem stron aukcyjnych typu Allegro, tym samym przestrzegając innych internautów przed usługami danej firmy lub osoby. Co jednak dziwi, niejednokrotnie okazuje się, że oszuści nawet nie starają się "zniknąć" z wirtualnej przestrzeni i w dalszym ciągu oferują sprzedaż danych produktów - pobierają za nie (często niemałe!) kwoty, po czym nigdy ich nie wysyłają. Czują się bezkarni, ponieważ mało która ofiara tego typu przestępstwa decyduje się na skierowanie sprawy do sądu, a - bądźmy szczerzy - zgłoszenie faktu na policji nie przynosi oczekiwanych skutków.
Jak ustalić dane oszusta?
Droga do oszustów jest banalnie prosta. Każdy kto kiedykolwiek padł ofiarą przeprowadzonego za pośrednictwem internetu wyłudzenia, musiał dokonać wpłaty na konto oszusta. Dane osobowe do przelewu w większości przypadków są fałszywe, jednak nr konta musi być prawdziwy. Uzyskaniem prawdziwych danych odbiorcy przelewu zajmie się policja, której zgłosimy przestępstwo. Czasem bywa i tak, że nieuczciwe firmy nawet nie kryją się ze swymi adresami. Im szybciej zweryfikujemy prawdziwe dane oszusta, tym szybciej będziemy mogli przystąpić do przygotowania pozwu zbiorowego.
Zobacz również: Przeciwko komu można złożyć pozew zbiorowy?
Odnalezienie poszkodowanych
Chcąc wystosować pozew zbiorowy przeciw nieuczciwej firmie lub osobie, należy odnaleźć osoby, które również padły ich ofiarami. Grupa występująca z pozwem musi liczyć co najmniej 10 poszkodowanych. Najprostszym sposobem ich odnalezienia będą poszukiwania na forach - internauci chętnie dzielą się informacjami o oszustach. Poszkodowani zrzeszają się także na stronach internetowych, takich jak www.wspolnypozew.com.
Wystosowanie pozwu zbiorowego
Grupa poszkodowanych może wystosować pozew zbiorowy, którego podstawę prawną będzie stanowić Ustawa z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Na jej mocy mogą być rozpatrywane sprawy:
- o roszczenia o ochronę konsumentów,
- z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny
- z tytułu czynów niedozwolonych, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.
Dzięki pozwom zbiorowym żaden internetowy oszust nie może czuć się bezkarny.
Polecamy serwis: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat