Jakie są koszty postępowania grupowego?
REKLAMA
REKLAMA
Koszty postępowania grupowego
W odróżnieniu od pozwów składanych przez pojedyncze osoby, pozwy zbiorowe charakteryzują się niskimi kosztami, które w dodatku dzielone są pośród wszystkich członków grupy.
REKLAMA
Walcząc o swoje prawa nie musimy więc pozbywać się oszczędności całego życia.
Składając pozew indywidualny zapłacimy aż 5% wartości przedmiotu sporu (czyli sumy, jakiej żądanym od pozywanego). W przypadku pozwów grupowych kwota ta wynosić będzie zaledwie 2%. Opłata nie może być jednak niższa niż 30 zł i wyższa niż 100 tysięcy złotych.
W niektórych przypadkach prócz tych podstawowych kosztów, mogą pojawić się opłaty dodatkowe, takie jak koszty tłumaczeń, dojazdów świadków, czy też opinii sporządzanych przez biegłych.
Kaucja
Na wniosek pozwanego sąd może także ustanowić kaucję na poczet procesu, która musi być zapłacona w gotówce i nie może przekraczać 20% wartości przedmiotu sporu. Kaucja jednak może zostać zwrócona grupie składające pozew, jeśli wygra proces, bowiem koszty postępowania ponosi przegrany.
Pełnomocnik
Największym wydatkiem jest zazwyczaj opłacenie profesjonalnego pełnomocnika, którego udział w każdy procesie jest obowiązkowy. Istnieje jednak możliwość uzależnienia wynagrodzenia reprezentanta grupy, od wysokości uzyskanego odszkodowania. Jedynym warunkiem jest, by kwota ta nie przekraczała 20% rekompensaty przyznanej pozywającym.
Bez względu na to jak duże będą koszty całej rozprawy, kwota dzielona jest równo pośród wszystkich członków kolektywu. Niestety, osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, w przeciwieństwie do pozwów indywidualnych, w tym przypadku nie mogą zostać zwolnione z opłat.
Polecamy serwis: W sądzie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat