Banki i instytucje finansowe
Banki oraz wszelkie inne instytucje finansowe w oczach przeciętnych Polaków jeszcze do niedawna jawiły się jako przedstawicielstwa, z którymi walka prawna nie miała najmniejszych szans powodzenia. Podejście to zmieniła ustawa umożliwiająca składanie pozwów zbiorowych.
Instytucje finansowe dysponują całymi armiami wyrafinowanych prawników, którzy za wszelką cenę bronią interesu swego pracodawcy. Nic więc dziwnego, że onieśmielały poszkodowanych klientów, którzy w konsekwencji porzucali walkę o swe prawa. Drugą rzeczą, jaka wtrącała poszkodowanych w stan bierności, były wysokie koszty postępowania indywidualnego.
Obecnie jednak w Polsce podejście klientów do instytucji finansowych się zmienia - to za sprawą pozwów zbiorowych, które stały się skutecznym narzędziem dochodzenia roszczeń.
Pozwanie do sądu nawet największego giganta rynku finansowego nie wydaje się już walką z wiatrakami, lecz sensownym krokiem w stronę naprawy poniesionych szkód. Pozwy zbiorowe bowiem pozwalają na wspólne przeciwstawienie się nielegalnym praktykom, jakich nierzadko dopuszczają się banki i inne placówki. Na jego mocy stroną w procesie może stać się nawet kilka tysięcy poszkodowanych.
Zobacz również: Rachunki zbiorcze również w Polsce
Pozew zbiorowy przeciwko BRE Bankowi
Przykładem efektywności działania, jakim jest wystosowanie pozwu zbiorowego, jest proces, który w 2010 r. wytoczyła BRE Bankowi niezadowolona grupa klientów. Zarzucili oni bankowi wadliwą realizację umów kredytowych, co w efekcie przyniosło im szkodę finansową. Dnia 28 grudnia 2011 r. Sąd Okręgowy w Łodzi zarządził umieszczenie w ogólnopolskiej prasie informacji o wszczęciu postępowania. Do grupy pozywających mógł się przyłączyć każdy poszkodowany w terminie 2 miesięcy. Proces zakończył się korzyścią dla klientów - wywalczyli oni stworzenie nowego, przychylnego systemu naliczania odsetek.
Wprowadzona w życie w lipcu 2010 r. ustawa, która stanowi fundament prawny pozwów zbiorowych, pozwala na dochodzenie roszczeń w grupowym postępowaniu. By złożyć pozew zbiorowy potrzeba zaledwie 10 osób, których szkoda pozostaje oparta na tej samej podstawie faktycznej.
Polecamy serwis: Pozew grupowy