REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Odszkodowanie za zły stan dróg./ Fot. Fotolia
Odszkodowanie za zły stan dróg./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pozew zbiorowy za zły stan dróg jest coraz popularniejszym sposobem dochodzenia swoich praw. Za pomocą powództw grupowych możemy też żądać odszkodowań związanych z nieodśnieżoną lub niewyremontowaną nawierzchnią.

Zaskoczyła Cię nierówna nawierzchnia? Walcz o odszkodowanie!

Jeśli na drodze nasze auto zostało narażone na szwank w wyniku dziurawego asfaltu, warto pomyśleć o wniesieniu sprawy do sądu. Zapewne nie jesteśmy jednymi poszkodowanymi, dobrze jest więc rozejrzeć się za grupą i wspólnie wystosować pozew zbiorowy przeciwko zarządcy drogi.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 19 ustawy o drogach publicznych z dnia 21 marca 1985 r. zarządcą drogi jest organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego, do którego należą sprawy z zakresu planowania, budowy, przebudowy, remontu, utrzymania i ochrony dróg. Może to więc być  Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (drogi krajowe), prezydent miasta ( wszystkie  drogi w granicach miast, prócz dróg ekspresowych i autostrad), zarząd województwa (drogi wojewódzkie), zarząd powiatu (drogi powiatowe), a także wójt lub burmistrz (drogi gminne).

Coraz więcej osób, jednoczy się w grupy i dochodzi swoich praw w tych kwestiach za pomocą pozwów zbiorowych. Pozew przeciwko śląskiemu oddziałowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wystosowali m.in. mieszkańcy Milówki, przez którą przebiega droga ekspresowa S69. Zarzucają oni zarządcy niefachowe jej wykonanie. Uważają, że źle zostało rozwiązane odprowadzanie wody z drogi, woda bowiem wpływa rurami do lasu, przez co las niszczeje.

Do sądów wpływają także pozwy zbiorowe związane z niewyremontowanymi lub nieodśnieżanymi w okresie zimowym drogami. Pozwy zbiorowe nierzadko składają także przedsiębiorcy, którym z kolei nie odpowiadają ciągnące się w nieskończoność remonty. Właściciele lokali gastronomicznych, położonych wzdłuż budowanych lub odnawianych dróg, domagają się odszkodowań z tytułu utraconych klientów.

Zobacz również: Kto ponosi odpowiedzialność za nieodśnieżony chodnik?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dziurawe drogi oraz ich niefachowe i wieloletnie remonty to od dawien dawna klasyczny polski krajobraz, warto jednak się temu sprzeciwiać, chodzi tu przecież nie tylko o nasze samochody i pieniądze, ale często również o zdrowie, a nawet życie kierowców, pasażerów oraz pieszych.

Mieszkańcy Milówki piszą pozew zbiorowy przeciwko śląskiemu oddziałowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie fuszerki na drodze ekspresowej S 69.
Góralom przeszkadza przede wszystkim sposób odprowadzania wody z drogi. Woda nie odparowuje i wypływa rurami do lasu, a las niszczeje. Pozew zbiorowy w ciągu 2 tygodni ma trafić do sądu. GDDKiA zapewnia, że cała dokumentacja projektowa posiada niezbędne uzgodnienia i wydane decyzje na odprowadzanie wód opadowych z S 69.
Droga ekspresowa S69 to połączenie drogowe: Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń/Myto-Skalité.

Polecamy serwis: W sądzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA