Pozew zbiorowy – grupowe dochodzenie roszczeń.

Foryś Wojciechowski Kancelaria Radców Prawnych
rozwiń więcej
Od lipca 2010 roku istnieje możliwość wytaczania powództwa zbiorowego, które ma na celu pomóc w wyrównaniu pola gry (sporu prawnego) między drobnymi podmiotami a – z założenia – „grubymi rybami”.

Cechy, jakimi wyróżnia się pozew zbiorowy:

• grupa występująca z pozwem zbiorowym musi liczyć co najmniej 10 osób,
• dochodzone są roszczenia jednego rodzaju, oparte na tej (takiej) samej podstawie faktycznej,
• dotyczy spraw o roszczenia o ochronę konsumentów, z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przed produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych, z wyłączeniem roszczeń o ochronę dóbr osobistych,
• należy ujednolicić wysokość poszczególnych roszczeń (może to nastąpić w co najmniej dwuosobowych podgrupach),
• wysokość opłaty sądowej od pozwu wynosi 2% wartości przedmiotu sporu (jednak nie więcej niż 100 tysięcy złotych),
• strona pozwana ma możliwość żądania kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu, która może wynosić nawet 20% wartości przedmiotu sporu,
• w jednej z ogólnopolskich gazet należy zamieścić ogłoszenie o wszczęciu postępowania grupowego, aby umożliwić pozostałym osobom przyłączenie się do procesu.

Zobacz: Pozwy zbiorowe-pomoc w dochodzeniu roszczeń

Katalog spraw

Wskazany wyżej katalog spraw jest dość nieprecyzyjnie ujęty. Jednoznacznie można stwierdzić jedynie, iż powództwo zbiorowe będzie można wytaczać w zakresie tzw. prawa konsumenckiego (tj. klauzul abuzywnych, umów zawieranych na odległość, kredytów konsumenckich i innych). Nie jest natomiast jasne, czy również innego rodzaju sprawy z udziałem konsumentów będą mogły być przedmiotem pozwów grupowych. Pojawiają się głosy przemawiające za szeroką interpretacją ustawy i objęciem jej zakresem wszystkich sporów prawnych wynikających ze stosunków umownych pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami.

Zobacz: Firmy mają narzędzia do obrony przed pozwami zbiorowymi

W sytuacji, w której stronę powodową stanowią przedsiębiorcy, zakres spraw ogranicza się do roszczeń z tytułu czynów niedozwolonych i odpowiedzialności za produkt niebezpieczny. Dodatkowo, z kategorii roszczeń deliktowych wyłączyć należy roszczenia o zaniechanie, o usunięcie skutków naruszenia, o zadośćuczynienie oraz o zapłatę sumy pieniężnej na cel społeczny, związane z ochroną dóbr osobistych.

Zatem katalog potencjalnych spraw nie jest szeroki i sprowadza się głównie do czynów niedozwolonych. Mogą to być sprawy o naruszenie praw autorskich (sprzedaż podrobionych artykułów, pirackich płyt, kradzionych filmów), naruszenie obowiązków informacyjnych spółek publicznych (w wyniku których inwestorzy ponieśli straty), wyrządzenie szkody w wyniku złego prawa (przeciwko Skarbowi Państwa), spowodowanie katastrofy przemysłowej lub ekologicznej i inne.

„Ustawa normuje sądowe postępowanie cywilne w sprawach, w których są dochodzone roszczenia jednego rodzaju, co najmniej 10 osób, oparte na tej samej lub takiej samej podstawie faktycznej (postępowanie grupowe).” Art. 1 ust. 1 Ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

Jakie są potencjalne ryzyka dla przedsiębiorców?

Nowa regulacja prawna może uderzyć najsilniej w przedsiębiorców sprzedających swoje produkty masowemu klientowi. Z ryzykiem wytoczenia powództwa zbiorowego powinny się liczyć przede wszystkim firmy deweloperskie, ubezpieczeniowe, linie lotnicze, firmy farmaceutyczne i banki. Liczba procesów wytaczanych przeciwko przedsiębiorcom przez konsumentów może znacząco wzrosnąć, co może wiązać się z różnego rodzaju ryzykami dla pozwanych, a to:
• ewentualna konieczność zapłaty „naraz” dość wysokiego odszkodowania na rzecz „zbiorowych powodów”, co może prowadzić do czasowych problemów z płynnością finansową przegrywającego podmiotu,
• firmy, dla których marka i reputacja są jednymi z głównych aktywów, mogą znacznie ucierpieć w wyniku negatywnych relacji prasowych dotyczących szczegółów tego rodzaju procesów (problem wizerunkowy),
• istnieje zagrożenie bycia pozywanym w procesach wytaczanych przez rzesze konsumentów w całkiem drobnych sprawach,
• pozwy grupowe mogą być wykorzystywane jako swego rodzaju narzędzie nacisku na przedsiębiorców,
• przedsiębiorcy mający status spółek publicznych, mogą dodatkowo ucierpieć w wyniku pozwów grupowych dotyczących nieprawidłowego wywiązywania się z obowiązków
notyfikacyjnych.

Jak się bronić przed pozwami zbiorowymi?

Nie ma na to jednej, uniwersalnej recepty, gdyż każda działalność gospodarcza wiąże się z ryzykiem wyrządzenia komuś szkody. W każdym przypadku należy rozważyć i przeanalizować zasadność pozwu i możliwość ugodowego załatwienia zaistniałego sporu. Ujednolicenie roszczeń oraz obecność profesjonalnego pełnomocnika może niewątpliwie sprzyjać osiągnięciu polubownego rozwiązania.

Autorzy:

Radca Prawny Arkadiusz Foryś: email: a.forys@fwsk.pl

Radca Prawny Jarosław Szewczyk: email: j.szewczyk@fwsk.pl z kancelarii:

Zobacz pełną treść Law Guidance: 

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...