Pierwsza wizyta w sądzie
REKLAMA
REKLAMA
Wejście do sądu
REKLAMA
W większości sądów w Polsce wejście do budynku jest strzeżone, a jednym z elementów zabezpieczeń jest wykrywacz metali i urządzenie do prześwietlania bagażu. W związku z powyższym do budynku sądu nie można wnosić rzeczy ogólnie uznanych za niebezpieczne (jak np. noże, scyzoryki), choć istnieje tu większa swoboda niż w przypadku samolotów (można wnosić napoje, czy nożyczki). Wybierając się do sądu warto więc sprawdzić, co mamy w bagażu/ torebce, tak żeby nie narazić się na nieprzyjemności.
W każdym sądzie jest również darmowa szatnia- z której warto skorzystać z uwagi na powagę sądu (a także prozaiczny fakt, że nie bardzo jest co z kurtką zrobić na sali sądowej.
Przed wejściem na salę
Po przybyciu do sądu powinniśmy udać się pod salę wskazaną na wezwaniu. Tam, na drzwiach lub tuż obok znajdziemy aktualną wokandę (czyli wykaz spraw odbywających się w danej sali w danym dniu). Możemy dzięki niej sprawdzić, czy nasza sprawa się nie opóźnia (sprawy wywołane są skreślane z wokandy). Na wokandzie będą też informacje o tym, czy np. z uwagi na chorobę sędziego rozprawa w ogóle się odbędzie.
Na salę rozpraw nie wchodzimy jeśli sprawa nie została jeszcze wywołana.
Na sali rozpraw- gdzie usiąść
REKLAMA
W zależności od tego w jakim charakterze mamy występować przed sądem, zajmujemy różne miejsce na sali:
• powód siada po prawej ręce sądu (tak jak wnioskodawca),
• pozwany po lewej,
• świadek zajmuje miejsce naprzeciw sądu,
• osoby niezwiązane z postępowaniem, zajmują ławki z tyłu sali (publiczność)
Świadkowie w pierwszej kolejności zajmują miejsca dla publiczności, po sprawdzeniu listy obecnych, wszyscy świadkowie opuszczają salę, po czym są wywoływani przez protokolanta. Po wywołaniu zajmują miejsce przy „kontuarku”.
Jeśli występujemy przed sądem wraz z pełnomocnikiem, siada on w „naszej” ławce, bliżej sądu- warto o tym pamiętać, aby nie doszło do nieporozumień przy ławce, która zazwyczaj nie pozostawia (z uwagi na małe rozmiary sali) miejsca na roszady.
Jeżeli po stronie powodowej lub pozwanej występuje kilka osób, mogą nie zmieścić się przy właściwej ławce- powinni wówczas zając miejsce na ławkach publiczności (warto ustalić to przed rozprawą).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat