Uzyskiwanie odpisu dokumentów sądowych
REKLAMA
REKLAMA
Uzyskanie informacji
REKLAMA
Uzyskanie odpisu dokumentu wymaga od nas podania sygnatury sprawy w ramach której został wydany (np. I C 456/07 itp.). Sygnatura sprawy znajduje się na każdym piśmie skierowanym do nas przez Sąd.
Jeśli nie mamy sygnatury, zadzwońmy do wydziału sądu w którym toczyła się nasza sprawa. Tam podając nazwiska/ firmy stron, lub wnioskodawców (w zależności od typu sprawy) uzyskamy aktualną sygnaturę naszej sprawy.
Numery telefoniczne sądów dostępne w Internecie, lub na infolinii TP S.A. 118 913
Do niektórych sądów praktycznie nie da się dodzwonić wówczas konieczna będzie wizyta osobista.
Spróbujmy również ustalić ile stron zajmuje wnioskowany przez nas dokument (jeżeli nie pamiętamy) pozwoli nam to uniknąć potrzeby uzupełniania wniosku.
Pisanie wniosku
Pisząc wniosek o wydanie odpisu, zachowujemy wszystkie zasady dotyczące pism procesowych:
• Musimy przedstawić dane stron, lub uczestników postępowania
• Oznaczyć sąd, wraz z wydziałem (np. Sąd Okręgowy w Warszawie, I Wydział Cywilny, al. Solidarności 127, 00-898 Warszawa)
• Podać sygnaturę sprawy
• Oznaczyć pismo jako „wniosek o wydanie odpisu…..”
• W piśmie wskazać, iż wnosimy o wydanie odpisu postanowienia/wyroku/nakazu zapłaty/ugody sądowej z dnia…. Wydanego w sprawie o sygnaturze akt… przez Sąd…. w….
• Wnieść o doręczenie odpisu pocztą (chyba że planujemy odebrać go osobiście)
• Podpisać wniosek
Opłacenie wniosku
Wniosek możemy opłacić: w znakach sądowych, lub bezpośrednio przelewem na rachunek sądu. Znaki sądowe możemy kupić w każdym sądzie w kasie, oraz w niektórych bankach.
Znaki naklejamy poniżej tekstu, lub na drugiej stronie wniosku, opłacając 6 złotych za każdą rozpoczętą stronę dokumentu.
W tej samej wysokości opłacamy wniosek za pomocą przelewu. W takim wypadku musimy do wniosku dołączyć dowód wpłaty. Dopuszczalny jest wydruk z rachunku internetowego.
Złożenie wniosku
Sporządzony, podpisany i opłacony wniosek składamy w biurze podawczym sądu.
REKLAMA
Przygotujmy dwie kopie wniosku, na drugiej powinniśmy otrzymać prezentatę: Pieczęć Sądu wraz z datą przyjęcia wniosku i ilością załączników. Aby skutecznie wnieść wniosek musi go podpisać osoba do tego upoważniona tj. występująca w postępowaniu jako strona bądź uczestnik. Wyjątkiem jest składanie pisma przez pełnomocnika.
Polska procedura nie wymaga jednak żadnego upoważnienia ani pełnomocnictwa dla osoby składającej wniosek w czyimś imieniu. Możemy więc przekazać nasz wniosek dowolnej osobie i będzie mogła skutecznie wnieść nasze pismo.
Wniosek można również wysłać na adres sądu (z oznaczeniem wydziału) listem poleconym.
Odebranie odpisu
Odpis możemy co do zasady otrzymać drogą pocztową. Jeśli jednak zależy nam na czasie powinniśmy zaznaczyć na wniosku, iż chcemy go uzyskać osobiście. Następnie 1-2 dni po złożeniu wniosku, zadzwońmy do sekretariatu właściwego wydziału i umówmy się na odbiór.
Praktyka sądów jest niejednorodna jeśli chodzi o upoważnianie osób do obioru uwierzytelnionych dokumentów. Czasem wystarczy zwykłe pisemne upoważnienie. Czasem będziemy musieli stawić się osobiście.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat