REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Nagrywanie rozpraw w postępowaniu cywilnym /fot. Fotolia
Nagrywanie rozpraw w postępowaniu cywilnym /fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych została uchwalona przez Sejm 25 lipca 2014 roku. Przedmiotem zmian była przede wszystkim kwestia protokołu elektronicznego, nagrywania obrazu i dźwięku na rozprawach w postępowaniu cywilnym, a także udostępnianie takich zapisów stronom i osobom uczestniczącym w postępowaniu.

Co to jest protokół elektroniczny?

Protokół elektroniczny to postać protokołu sądowego funkcjonująca w postępowaniu cywilnym od 2010 roku. W kodeksie postępowania cywilnego jest on określony w art. 157 i art. 158 § 3 jako protokół sporządzony za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk podpisany przez przewodniczącego i protokolanta podpisem elektronicznym gwarantującym identyfikację tych osób oraz rozpoznawalność jakiejkolwiek późniejszej zmiany protokołu.

REKLAMA

Zapytaj na FORUM

Co będzie zawierał protokół skrócony?

REKLAMA

W przypadku nagrywanych rozpraw, sporządzany jest dodatkowo protokół skrócony. Ma on formę pisemną i zawiera oznaczenie sądu, miejsca i daty posiedzenia, nazwiska sędziów, protokolanta, prokuratora, stron, interwenientów, przedstawicieli ustawowych i pełnomocników a także oznaczenie sprawy i wzmianki co do jawności. Ponadto zawiera wymienienie zarządzeń i orzeczeń wydanych na posiedzeniu oraz stwierdzenie, informację czy zostały ogłoszone, a także czynności stron wpływające na rozstrzygnięcie sądu.

Nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania cywilnego umożliwia dodatkowe zawarcie w protokole skróconym wniosków i twierdzeń stron (zamiast tego można się powołać na pisma przygotowawcze), streszczenia wyników postępowania dowodowego oraz innych okoliczności istotnych dla przebiegu rozprawy. Dodanie tych informacji ma ułatwić m. in. zapoznanie się z przebiegiem posiedzenia.

Informatyzacja procesu cywilnego

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Udostępnianie informacji o sprawach drogą elektroniczną

Znowelizowany kodeks postępowania cywilnego rozszerzy drogi udostępniania akt sprawy o system teleinformatyczny. W zapisie art. 9 kpc pojawiła się wzmianka o możliwości udostępniania treści protokołów i pism w postaci elektronicznej. Regulacja ta jest kolejnym krokiem do zbliżenia prawa do realiów życia codziennego.

Akta sprawy jako obraz i dźwięk dostępne dla strony

Kolejne zmiany w kodeksie postępowania cywilnego dotyczą udostępniania stronom i uczestnikom postępowania już nie tylko zapisu dźwięku z rozprawy, ale także obrazu i dźwięku (chyba że protokół został sporządzony wyłącznie pisemnie). Strona ma prawo do otrzymania takiego zapisu o ile nie sprzeciwia się temu ważny interes publiczny lub prywatny. Do art. 9 kpc dodany zostanie również § 3 normujący dostępność zapisów z posiedzeń „za zamkniętymi drzwiami” - w takich przypadkach dla strony dostępny jest jedynie zapis dźwięku.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego - zmiany w EPU

Transkrypcja protokołu z przebiegu rozprawy

Protokół elektroniczny ze względu na swoją formę jaką jest obraz i dźwięk może wymagać w niektórych przypadkach transkrypcji. Nowela kodeksu postępowania cywilnego zakłada taką możliwość w przypadku gdy będzie to niezbędne dla zapewnienia prawidłowego orzekania w sprawie, a także w przypadku, gdy na nagrywanym posiedzeniu wygłoszone było ustne uzasadnienie.

Zasady pobierania opłat od wniosków o wydanie dźwięku i obrazu zarejestrowanego na rozprawie

Opłata od wniosku o wydanie na podstawie akt zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku została wprowadzona nowelizacją ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych do art. 77. Opłatę kancelaryjną pobiera się w kwocie 6 złotych za każdą rozpoczętą stronicę wydanego dokumentu. Jeżeli jednak zapis jest sporządzony w języku obcym albo zawiera tabele, pobiera się opłatę w podwójnej wysokości.

Polecamy serwis: W sądzie

Podstawa prawna:

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych – uchwalony 25 lipca 2014 r.

Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego. (Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296 z późn. zm.)

Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. 2005 nr 167 poz. 1398 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

REKLAMA

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

REKLAMA