Kredyty frankowe - frankowicze kontra banki

Kancelaria Prawna Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni
rozwiń więcej
Radkiewicz Kamil
rozwiń więcej
Kredyty frankowe - frankowicze a banki / shutterstock
Kredyty frankowe są coraz częstszym przedmiotem postepowań sądowych. Dlaczego rośnie liczba frankowiczów wytaczających powództwa bankom? Większość wyroków z 2020 r. oraz 2021 r. zapadła na korzyść frankowiczów. Czy jest możliwe stwierdzenie nieważności umowy kredytu we frankach? Czy można dokonać odfrankowienia kredytu? Czy roszczenia frankowiczów ulegają przedawnieniu?

Frankowicze - co nowego?

Kryzys waluty szwajcarskiej zapoczątkowany w 2015 r. spowodował gwałtowny wzrost zobowiązań kredytobiorców posiadających kredyty frankowe. Niemniej jednak dzięki korzystnemu dla fankowiczów wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 3 października 2019 r. w sprawie Państwa Dziubak (sygn. akt C-260/18) oraz orzeczeniu TSUE z dnia 29 kwietnia 2021 r. (sygn. akt C-19/20) w sprawie przeciwko Bankowi BPH S.A., a w konsekwencji również korzystnej linii orzeczniczej polskich sądów powszechnych oraz Sądu Najwyższego frankowicze mogą obecnie liczyć na stwierdzenie nieważności umowy bądź eliminację niekorzystnych dla nich zapisów umów.

Warto wskazać, iż zdecydowana większość wyroków, która zapadła w sprawach przeciwko bankom w 2021 r. była dla frankowiczów korzystna. Nic dziwnego zatem, że coraz więcej frankowiczów wytacza powództwa bankom. Notabene dotychczas aż kilkadziesiąt tysięcy frankowiczów zdecydowało się na sądową batalię z bankiem.

Rodzaje kredytów we frankach

Wyróżniamy dwa rodzaje kredytów frankowych: kredyty indeksowane do CHF oraz denominowane w CHF.

W przypadku kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego w umowie kredytu podana jest kwota udzielonego kredytu w złotych, w tej samej walucie następuje także wypłata kredytu. To co różni umowę indeksowaną do CHF od zwykłej umowy złotowej to sposób ustalenia salda kredytu oraz jego spłaty. Saldo kredytu umowy indeksowanej jest bowiem przeliczane na franka szwajcarskiego niejednokrotnie po kursie kupna stosowanym w banku, spłata kredytu następuje zaś w złotych polskich, lecz wpłacana przez frankowiczów do banku kwota w złotych polskich przeliczana jest następnie na CHF po kursie sprzedaży banku.

Drugim kredytem frankowym jest kredyt denominowany we franku szwajcarskim. Charakteryzuje się on tym, że w samej umowie kwota kredytu wskazana jest w CHF, zaś wypłata kredytu oraz jego spłata następują w walucie polskiej. Kredytobiorca w chwili zawierania umowy denominowanej we franku szwajcarskim, nie wie jaką kwotę kredytu w złotych polskich otrzyma, gdyż przeliczenie z CHF na PLN następuje dopiero w momencie wypłaty kredytu, najczęściej po kursie kupna obowiązującym w banku. A zatem frankowicz do dnia otrzymania kwoty kredytu nie wie, czy otrzymany kredyt wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów związanych z nabyciem nieruchomości. Saldo kredytu w banku wyrażone jest zawsze w CHF, zaś spłata kredytu, analogicznie jak w przypadku kredytu indeksowanego do CHF, następuje w złotówkach, które są następnie przeliczane na franka szwajcarskiego według kursu sprzedaży obowiązującego w banku.

Na mocy nowelizacji w 2011 r. ustawy Prawo bankowe umożliwiono kredytobiorcom zawieranie aneksów do umów, na podstawie których spłata kredytów we frankach mogła następować bezpośrednio we franku szwajcarskim. Warto zauważyć, iż nie wszyscy frankowicze z możliwości zawarcia takich aneksów skorzystali.

Cechy wspólne kredytów frankowych

Każdy kredyt we frankach zawiera mechanizm waloryzacji. Przepisy Kodeksu cywilnego wprowadzają możliwość waloryzacji świadczenia, jeżeli w trakcie trwania umowy wartość nabywcza pieniądza ulega zmianom. Co ciekawe w orzecznictwie można spotkać nawet pogląd, iż w zakresie umów kredytu indeksowanych do CHF i denominowanych w CHF nie może być mowy o zmniejszeniu siły nabywczej pieniądza, gdyż przeciwstawiane są sobie dwie waluty – PLN i CHF. Waloryzacja taka w opinii tej części sędziów jest więc sprzeczna z przepisami prawa, co stanowi istotną pomoc dla frankowiczów w ich walce z bankami.

Więcej o frankowiczach i ich kredytach frankowych możesz przeczytać na stronie: https://radkiewicz.net.pl/frankowicze/.

Stwierdzenie nieważności umowy kredytu we frankach - czy to możliwe?

Oczywiście, stwierdzenie nieważności umowy kredytu we frankach (często błędnie określane jako unieważnienie umowy kredytowej we frankach) jest możliwe i coraz częściej takie wyroki są przez sądy wydawane. Do stwierdzenia nieważności umowy kredytu frankowego dochodzi wówczas, gdy zdaniem sądu umowa ta jest sprzeczna z prawem lub w sytuacji, gdy wskutek eliminacji abuzywnych klauzul dotyczących przeliczenia pomiędzy walutami PLN i CHF nie jest możliwe dalsze wykonywanie umowy. W sprawach pozwów frankowych prowadzonych przez radcę prawnego Kamila Radkiewicza z Kancelarii Prawnej Radkiewicz Adwokaci i Radcowie Prawni przeważają wyroki stwierdzające nieważność umów kredytu we franku szwajcarskim. Tytułem przykładu Sąd Okręgowy w Warszawie uznał za nieważne umowy z mBank S.A. (sygn. akt I C 1368/18 i II C 806/17) oraz umowę z Santander Bank S.A. (sygn. akt XXV C 2395/18). W uzasadnieniach ww. wyroków sądy podkreślały, iż abuzywność klauzul umownych w kredytach indeksowanych do CHF skutkuje ich wyeliminowaniem z umów, co powoduje, że umowy te nie mogą być dalej wykonywane, a jako niewykonalne muszą zostać uznane za nieważne w całości. Warto podkreślić, iż stwierdzenie nieważności umowy kredytu nastąpi jedynie wówczas, gdy frankowicz tego wprost zażąda.

Skutki stwierdzenia nieważności umowy kredytowej we frankach

W przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytu we frankach szwajcarskich powstaje konieczność dokonania rozliczeń między stronami. Bank powinien zwrócić wszystko co do tej pory otrzymał od kredytobiorcy, zaś frankowicz zwraca bankowi wyłącznie kwotę otrzymanego kredytu w złotych. Warto wskazać, iż frankowicze nie muszą zwracać bankowi żadnych dodatkowych opłat czy odsetek, w tym na przykład wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

Odfrankowienie kredytu - czy jest możliwe?

Zgodnie z ugruntowaną już linią orzeczniczą, drugim z rodzajów rozstrzygnięć sądów rozpoznających sprawy frankowe, jest - obok stwierdzenia nieważności - odfrankowienie kredytu zarówno indeksowanego do CHF, jak i denominowanego w CHF. Wskutek odfrankowienia kredytu z umowy zostają wyeliminowane postanowienia dotyczące waloryzacji, zaś pozostałe postanowienia umowne pozostają bez zmian. W ten sposób frankowicze pozbywają się niekorzystnych dla nich klauzul abuzywnych, jednocześnie mogąc nadal spłacać kredyt oprocentowany w oparciu o stawkę Libor. Nadwyżka w ratach kredytu, jaka została przez nich wpłacona do chwili wydania orzeczenia przez sąd może zostać przeznaczona na zmniejszenie salda kredytu i tym samym zmniejszenie miesięcznych rat pozostałych do spłaty.

Roszczenia frankowiczów a przedawnienie

W pierwszej kolejności warto podkreślić, iż roszczenia o stwierdzenie nieważności umowy kredytu bądź o odfrankowienie umowy kredytowej nie ulega przedawnieniu, co oznacza, że nigdy nie jest za późno na złożenie pozwu. Kwestią sporną było natomiast ustalenie początku biegu terminu roszczeń majątkowych kredytobiorców. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2021 r. (sygn. akt III CZP 6/21) termin ten zaczyna biec z chwilą powzięcia informacji przez konsumenta o istnieniu niedozwolonych klauzul umownych

Prawo
Nie będzie wolnej od pracy Wigilii w 2024 r.? To strata 1 mld dolarów. Sejm nie ma Wigilii w porządku obrad
20 lis 2024

Autorem wyceny kosztu wolnej od pracy Wigilii w 2024 r. jest minister finansów Andrzej Domański. To koszt dla gospodarki i wynosi 4 mld zł. Koszt budżetowy jest niższy - 2,3 mld złotych. Minister powołuje się utratę obrotów przez sklepy, piekarnie, firmy usługowe. Nie wiadomo, czy wyliczenia Ministerstwa Finansów uwzględniają przesunięcie wydatków z 24 grudnia 2024 r. na poniedziałek 23 grudnia 2024 r. oraz weekend  21 i 22 grudnia 2024 r. Konsumenci wiedząc, że nic nie kupią ani za mówią we wtorek 24 grudnia 2024 r. muszą kupić towary i usługi wcześniej. Sejm nie ma w porządku obrad posiedzenia 19 listopada - 22 listopada zmiany Wigilii na dzień wolny od pracy. 

Rynek książki w kryzysie. Małe księgarnie znikają, branża domaga się wsparcia i ustawy o książce
20 lis 2024

Księgarnie w Polsce znikają z rynku. Branża boryka się z trudnościami spowodowanymi dominacją dużych graczy, takich jak internetowe księgarnie, i walczy o przetrwanie w nierównej konkurencji. Przedstawiciele rynku apelują o systemowe wsparcie oraz wprowadzenie ustawy, która określiłaby książkę jako dobro kultury i wprowadziła regulacje rynkowe, które pomogłyby odwrócić negatywne trendy.

Wielki QUIZ z polskich kryminałów. Dopasuj książkę do autora. 15/20 to już sukces
20 lis 2024
Powieści kryminalne cieszą się niezmienną popularnością wśród czytelników na całym świecie. Polacy uwielbiają skandynawskie kryminały, ale jeszcze bardziej te rodzime. Znasz? Czytasz? Sprawdź się w naszym nowym quizie literackim.
Przeliczenie 150 000 emerytur. Kolejny wyrok sądu okręgowego bez publikacji wyroku TK z czerwca 2024 r.
20 lis 2024

Pech emerytki polegał na tym, że nie wiedziała o tym jak poważne konsekwencje będzie miało opóźnienie przez nią przejścia na emeryturę (spóźniła się o 8 miesięcy). Pobierała od 2009 r. emeryturę wcześniejszą. Zamiast przejść na emeryturę powszechną (60 lat w 2012 r.) zrobiła to w 2013 r. W efekcie ma do dziś obniżoną wysokość tej emerytury o świadczenia wypłacone w czasie emerytury (tej wcześniejszej). Kilkanaście miesięcy pozbawiło jej istotnej części comiesięcznej emerytury (tej powszechnej). Podstawa obliczenia emerytury została pomniejszona o 48833,57 z

QUIZ. Pytania z finału ostatniego odcinka "Jeden z dziesięciu". Na ilu z 20 pytań się wyłożysz?
20 lis 2024
Teleturniej "Jeden z dziesięciu" to wciąż najchętniej oglądany program w TVP. Tadeusz Sznuk od ponad 30 lat zadaje pytania uczestnikom. W finale ostatniego odcinka również nie brakowało tych, które były banalne, ale i tych nieco podchwytliwych. Spróbujcie się z nimi zmierzyć.
Sankcja kredytu darmowego: ważny wyrok TSUE w sprawie RRSO. Radca prawny wyjaśnia jakie ma znaczenie dla polskich konsumentów (kredytobiorców)
19 lis 2024

Czym jest sankcja kredytu darmowego i jakie znaczenie ma to orzeczenie dla kredytobiorców w Polsce? Rozmawiamy z Stanisławem Rachelskim, radcą prawnym, ekspertem w dziedzinie prawa finansowego i kredytowego, o wyroku TSUE w sprawie C-714/22. Wyrok ten dotyczy błędnego wskazania Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO) i jego konsekwencji dla konsumentów. 

80% dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny. Tyle mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na zakup sprzętu rehabilitacyjnego
19 lis 2024

80 proc. dofinansowania na sprzęt rehabilitacyjny. Tyle mogą otrzymać osoby niepełnosprawne na zakup sprzętu rehabilitacyjnego. Jak skorzystać z dofinansowania? Komu przysługuje dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego? Co powinien zawierać wniosek?

Aspekty prawne biometrii. Komentarz ekspercki
19 lis 2024

Aspekty prawne biometrii. Komentarz ekspercki. Dane biometryczne stanowią głęboką ingerencję w prywatność, a ich przetwarzanie może stanowić poważne zagrożenie dla podstawowych praw osób, których dane dotyczą. Kiedy można je przetwarzać?

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „(Nie)bezpieczne podatki”
19 lis 2024

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa  „(Nie)bezpieczne podatki” odbędzie się już 7 grudnia 2024 r. Wydarzenie organizuje Koło Naukowe Prawo Podatkowego TBSP UJ.

Legalizacja marihuany w Polsce. Jest już projekt ustawy, teraz wszystko „w rękach” Premiera
19 lis 2024

Aktualnie, w Polsce, posiadanie jakichkolwiek ilości konopi innych niż włókniste (z wyjątkiem tzw. marihuany medycznej) – jest zabronione i stanowi przestępstwo zagrożone karą do nawet 10 lat pozbawienia wolności. Stan ten, może jednak ulec zmianie, w związku z petycją obywatelską, przewidującą dekryminalizację posiadania marihuany na własny użytek, która w dniu 7 listopada br., została skierowana przez sejmową Komisję do Spraw Petycji do rozpatrzenia przez Premiera. 

pokaż więcej
Proszę czekać...