REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tarcza 4.0: uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Dlaczego warto z niego skorzystać?

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół
Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.
Małgorzata Sawa
Czym jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?/Fot. Shutterstock
Czym jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W celu niwelowania skutków załamania rynku w czasie pandemii ustawodawca wprowadził szereg instrumentów. Do najciekawszych i najbardziej efektywnych można zaliczyć wprowadzone tzw. tarczą 4.0. uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. To jeden z nielicznych instrumentów, który pozwala skutecznie rozwiązać problem ograniczonego przychodu. Nie zaś odroczyć w czasie jego skutki.

Pozorne formy pomocy dla przedsiębiorców

Dostępne instrumenty wsparcia, w tym przewidziane w kolejnych ustawach tarczowych w większości nie stanowią pomocy bezzwrotnej. Przykładowo zaoferowane dopłaty do ZUS w wielu przypadkach skutkowały wyższymi podatkami, a rzekomo preferencyjne pożyczki z ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania przedsiębiorców to typowe odroczenie problemu, który wraz z kryzysem będzie narastał. To rozwiązania pozwalające rzeczywiście na jakiś czas ograniczyć liczbę zamykanych firm, jednak z perspektywy przedsiębiorcy nie rozwiązują one problemu straty, jaką wywołał wielotygodniowy lockdown i zmiana popytu na niektóre usługi i towary.

REKLAMA

Polecamy: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia. Poradnik Gazety Prawnej 6/2020

Przedsiębiorca nadal więc stoi wobec zasadniczego wyzwania – jak wygenerować zysk na pokrycie faktycznie poniesionej straty. Pomimo zniesienia ograniczeń w handlu i usługach w maju rynek nie wrócił już do pierwotnego kształtu i jak się wydaje w niektórych branżach już nie wróci. Co gorsza, całkiem realna staje się perspektywa powrotu do scenariusza z marca i kwietnia w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej. Szansa na odpracowanie strat jest więc mało nierealna. Przeprofilowanie działalności i próba jej dostosowania do nowych realiów wymaga natomiast nakładów finansowych. Pomimo spadku stóp procentowych dostęp do finansowania stał się jednak bardzo ograniczony, gdyż banki znacząco zaostrzyły kryteria oceny zdolności kredytowej. Obserwujemy więc, że coraz więcej firm po prostu dryfuje, a zarządzanie sprowadza się wybierania mniejszego zła i ryzyka. Warto zatem szukać takich rozwiązań, które pozwolą przedsiębiorcom rozprawić się z pulą niepokrytych zobowiązań, nie zaś jedynie poprawić chwilową zdolność generowania przepływów.

Czym jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne?

REKLAMA

Wprowadzone 27 maja 2020 roku do porządku prawnego tzw. tarczą 4.0 postępowanie ma na celu pomóc firmie uporać się ze zobowiązaniami, tj. zrestrukturyzować je, w praktyce najczęściej obniżyć. Obok dotychczasowych rodzajów restrukturyzacji (postępowanie o zatwierdzenie układu, układowe, przyspieszone układowe i sanacyjne) wprowadzono pilotażowo na okres jednego roku kolejny rodzaj postępowania dedykowany przedsiębiorcom niewypłacalnym lub zagrożonym niewypłacalnością.

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne znacznie różni się od dotychczasowych czterech form restrukturyzacji. Przede wszystkim tym, że jest szybkie i ograniczone w czasie do czterech miesięcy, można je wdrożyć tylko raz, a prowadzi je zaangażowany przez dłużnika doradca restrukturyzacyjny. Rola sądu ogranicza się w zasadzie do zatwierdzenia zawartego układu. Można nim objąć zarówno długi handlowe, jak i publicznoprawne, w tym z tytułu już otrzymanego wsparcia w ramach „tarcz”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak przebiega uproszczona restrukturyzacja i jak wpływa na prowadzoną działalność?

REKLAMA

Postępowanie rozpoczyna się od zawarcia umowy z doradcą restrukturyzacyjnym, który będzie w nim pełnił rolę nadzorcy. Otwiera je obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Ponieważ od momentu obwieszczenia są tylko cztery miesiące na złożenie w sądzie zawartego układu, to okres ten jest czasem intensywnej pracy i zbierania głosów wierzycieli. Oprócz standardowo wymaganych przez przepisy dokumentów warto, aby dłużnik pod okiem nadzorcy przedłożył wierzycielom opracowanie, z którego wynikać będzie poziom ich zaspokojenia w ramach ewentualnej upadłości, skłaniając ich w ten sposób do poparcia układu.

Z doświadczenia wiemy, że rzetelnie sporządzona analiza jest w stanie zwizualizować wierzycielom scenariusz najgorszy, tj. upadłości i zachęcić do wspólnej walki o tyle, ile dłużnik jest w stanie rzeczywiście spłacić. Dla wierzyciela bardzo przydatne jest zrozumienie faktycznej sytuacji dłużnika. Tym zaś, co go zasadniczo zniechęca jest udzielanie dłużnikowi jakiejkolwiek blankietowej zgody na redukcję wierzytelności, bez względu na to, na jakim poziomie byłaby proponowana. Reasumując, umiejętnie przeprowadzone uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne powinno doprowadzić wierzycieli do przekonania, że korzystniej poruszać się w granicach tego, na co dłużnika naprawdę stać, aniżeli przywiązywać się do nominalnej kwoty należności, która nijak nie koresponduje ze zdolnością płatniczą. Pamiętajmy, że znacznie trudniej planować jakiekolwiek kroki także wierzycielowi, gdy znaczna część jego należności objęta jest szerokim marginesem ryzyka i wątpliwości co do wypłacalności kontrahentów. Zdolność płatnicza obiektywnie nie zmieni się przecież skutkiem intensywnej windykacji, jeżeli powstała w związku z nadal trwającym kryzysem gospodarczym.

W okresie omawianych czterech miesięcy postępowania przeciwko dłużnikowi nie mogą być wszczynane postępowania egzekucyjne. Nadto obowiązuje zakaz wypowiadania mu kluczowych umów. Postępowanie takie może być prowadzone tylko jeden raz, a zatem warto z tej szansy skorzystać w przemyślany sposób.

W toku postępowania dłużnik może i powinien prowadzić swoją dotychczasową działalność, a opierając się na wiedzy i doświadczeniu nadzorcy wspierać go w dialogu z wierzycielami argumentami natury „branżowej”. Nadzorca może zorganizować zgromadzenie wierzycieli na zasadzie transmisji, a także zbierać głosy na piśmie. Tak zawarty układ przedkłada do zatwierdzenia sądowi. Jest to ostatni etap, na którym sąd bada, czy procedura zawarcia układu przebiegała zgodnie z przepisami. Zatwierdzony układ dłużnik zaczyna realizować po uprawomocnieniu się postanowienia sądu.

Czy uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne może realnie pomóc?

Sukces tego postępowania w dużej mierze zależy od cech osoby, którą dłużnik ustanowi nadzorcą. Doświadczony doradca restrukturyzacyjny wesprze dłużnika w opracowaniu takiej argumentacji, która pozwoli przekonać wierzycieli, że ograniczenie ich roszczeń jest absolutnie konieczne, ale z drugiej strony, że faktycznie otrzymają oni zrestrukturyzowaną część należności.

Niemal każdy przedsiębiorca poniósł skutkiem epidemii jakieś straty, w tym tak samo dłużnik, jak i jego wierzyciele. Jedynie wyklarowanie wysokości zobowiązań oraz ich obniżenie może stanowić grunt do kontynuowania działalności, a dalej również jej rozwoju w nowej, nieco innej rzeczywistości.

Patrząc z perspektywy zewnętrznej, nieco bardziej globalnej warto dostrzec, że tym, co hamuje obecnie wiele firm w pójściu naprzód jest niejasny charakter zobowiązań za czas epidemii. Naliczone czynsze, co do których można prowadzić latami sądowe spory w ramach klauzuli rebus sic stantibus. Wątpliwość co do tego, czy zostanie nałożony obowiązek zwrotu świadczeń tarczowych. Obawa, czy wierzyciele zabezpieczeni rzeczowo, choćby hipoteką, nie sparaliżują działalności operacyjnej prowadzonej na nieruchomości. Jak planować przepływy, skoro grożą kolejne ograniczenia związane z drugą falą epidemii? I wreszcie dylemat, czy zaciągać kolejne kredyty lub pożyczki, gdy nie wiemy jak rozstrzygną się wszystkie przytoczone wątpliwości…

Instrument w postaci uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego pozwalający na uporządkowanie i obniżenie posiadanych zobowiązań jest obecnie nieprzeceniony. Jego umiejętne wykorzystanie czyni sensownym podejmowanie dalszych inicjatyw, związanych z kontynuacją czy też przeprofilowaniem działalności.

Perspektywa praktycznego wykorzystania

Należy się spodziewać, że postępowanie uproszczone zyska sporą popularność, gdyż w całym przekroju dostępnych form pomocy stanowi realne narzędzie rozwiązania problemów. Pamiętajmy jednak, że dostępność tego postępowania jest ograniczona w czasie, bo obowiązuje tylko do czerwca 2021 r.

Polecamy serwis: W sądzie

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA