Przedsiębiorca w sądzie, czyli nowe instytucje procedury cywilnej i ich wpływ na prawa i obowiązki stron postępowania cywilnego
REKLAMA
REKLAMA
Ocena ta jest w tym momencie utrudniona również z tego względu, że nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego nie tylko zmodyfikowała znane nam instytucje, lecz również wprowadziła zupełnie nowe regulacje m.in. poszerzono fazę przygotowawczą i wprowadzono plan rozprawy, ustanowiono instytucję nadużycia prawa procesowego, czy też umożliwiono świadkom złożenie zeznań na piśmie. To jednak tylko część zmian wprowadzonych wskazaną nowelizacją, de facto bowiem zmiany dotyczą każdego aspektu postępowania cywilnego i wszystkich jego uczestników.
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja w szczególny sposób dotyka podmiotów, których sprawy są rozpatrywane w sformalizowanym trybie postępowania w sprawach gospodarczych. Formalizm tego postępowania przejawia się w m.in. w zaostrzonej prekluzji dowodowej, czy też ograniczeniu dowodu z przesłuchania świadka.
Otóż, co do zasady, powód ma obowiązek powołać wszystkie twierdzenia i dowody już w pozwie, a pozwany - w odpowiedzi na pozew. Nadto w postępowaniu gospodarczym, dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka następuje jedynie w wyjątkowych okolicznościach, a podstawowym dowodem w tym postępowaniu ma być dokument.
Postępowanie gospodarcze wprowadza również dodatkowe wymogi pozwu i odpowiedzi na pozew polegające na konieczności wskazania adresów poczty elektronicznej stron.
Ponadto, w postępowaniu gospodarczym wprowadzono zupełnie nową instytucję procesową, jaką jest umowa dowodowa. Znowelizowane przepisy dają stronom możliwość umownego ograniczenia zakresu postępowania dowodowego. W tym miejscu należy zasygnalizować możliwość wykorzystywania tej regulacji przez silniejszą stronę umowy, która faktycznie ustala jej postanowienia.
REKLAMA
Pozytywną stroną postępowania gospodarczego jest jego szybkość, a przynajmniej takie jest założenie. Otóż przewodniczący i sąd są obowiązani podejmować czynności tak, by rozstrzygnięcie w sprawie zapadło nie później niż sześć miesięcy od dnia złożenia odpowiedzi na pozew.
W pewnych sytuacjach możliwe jest uniknięcie rozpoznania sprawy w trybie postępowania gospodarczego. Otóż na wniosek strony, która nie jest przedsiębiorcą lub jest przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną, sąd rozpoznaje sprawę z pominięciem przepisów regulujących wyżej wskazany tryb postępowania.
Omawiana nowelizacja wprowadziła szereg zmian i nowych instytucji, dlatego tak istotna jest znajomość nowych przepisów. Nieznajomość ta może bowiem skutkować przegraniem sporu z przyczyn formalnych, mimo iż roszczenie może być w pełni zasadne. Aby tego uniknąć i poznać szczegóły nowelizacji, jak również stosowanie nowych przepisów w praktyce, zapraszamy na szkolenie, które odbędzie się w dniu 27 lutego 2020 r. w Warszawie.
Szczegóły i rejestracja: Praktyczne warsztaty dla przedsiębiorców "Nowelizacja KPC i jej wpływ na usprawnienie postępowania cywilnego"
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat