Sądy własności intelektualnej – projekt nowelizacji kpc
REKLAMA
REKLAMA
Sądy własności intelektualnej – co zakłada projekt nowelizacji kpc
Szykują się kolejne zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego. Jeśli propozycje nowych przepisów zostaną przyjęte pozytywnie przez ustawodawcę, to w ramach sądownictwa powszechnego utworzone zostaną odrębne jednostki zajmujące się sprawami z zakresu własności intelektualnej. W ich obrębie będą również kwestie dotyczące prawa autorskiego, własności przemysłowej oraz powiązane z nimi sprawy dotyczący nieuczciwej konkurencji. Szczegóły wyjaśnia Maciej Priebe, rzecznik patentowy, Partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.
REKLAMA
Polecamy: Twój urlop. To Ci się należy! - Kolekcja Poznaj swoje prawa!
Nowe sądy
REKLAMA
Zgodnie z projektem nowelizacji kpc już 1 stycznia 2020 roku miałyby zostać utworzone 4 wydziały w sądach okręgowych w Gdańsku, Poznaniu, Lublinie i Warszawie oraz 2 w sądach apelacyjnych w Poznaniu i Warszawie. Warto jednak zauważyć, że w sprawach dotyczących programów komputerowych, wynalazków, wzorów użytkowych, topografii układów scalonych, odmian roślin oraz tajemnic przedsiębiorstwa o charakterze technicznym sądem wyłącznie właściwym byłby Sąd Okręgowy w Warszawie.
"W obecnym systemie prawnym sprawy własności intelektualnej, w tym sprawy dotyczące wysokospecjalistycznych kwestii dotyczących m.in. patentów, odmian roślin czy też znaków towarowych, rozpatrywane są przez wydziały gospodarcze sądów powszechnych. Jedynie w przypadku spraw dotyczących unijnych znaków towarowych oraz wzorów wspólnotowych, utworzony został sąd wyspecjalizowany w ramach XXII Wydziału Sądu Okręgowego w Warszawie. Przy zmianie przepisów straci on wyłączne kompetencje do rozpatrywania spraw z zakresu unijnych znaków towarowych i wzorów wspólnotowych."
Maciej Priebe, rzecznik patentowy, Partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
Kluczowe zapisy
REKLAMA
Aby przyspieszyć postępowania w sprawach z zakresu własności intelektualnej w projekcie zaproponowano obowiązkowe zastępstwo przez fachowych pełnomocników, czyli radców prawnych, adwokatów i rzeczników patentowych. Zasada ta miałaby ulegać ograniczeniu tylko w dwóch sytuacjach – w sprawach, w których okoliczności, w tym stopień zawiłości problemu, nie uzasadniają obowiązkowego zastępstwa oraz w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu nie przekracza 20 tys. zł.
"Wprowadzenie tych rozwiązań spowoduje, iż sprawy własności intelektualnej staną się trzecią grupą spraw – obok postępowania przed Sądem Najwyższym, a także postępowań na podstawie przepisów ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym – w zakresie których w polskim systemie prawnym obowiązywał będzie przymus reprezentowania strony przez zawodowego pełnomocnika."
Maciej Priebe, rzecznik patentowy, Partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
W projekcie nowelizacji kpc znalazły się także zapisy dotyczące uprawnień rzeczników patentowych do reprezentowania osób fizycznych i prawnych we wszystkich rodzajach spraw własności intelektualnej, w tym związanych z prawami autorskimi.
"Regulacja ta była od dawna oczekiwana przez rzeczników patentowych, dla których sprawy z zakresu prawa autorskiego stanowią integralną część nie tylko kompetencji, ale także codziennej pracy zawodowej."
Maciej Priebe, rzecznik patentowy, Partner w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat