Nowelizacja KPC - pełna informatyzacja
REKLAMA
REKLAMA
Twórcy projektu podkreślają, że planowana nowelizacja stanowi kolejny etap informatyzacji postępowania cywilnego. Po wprowadzeniu elektronicznego postępowania upominawczego i tzw. elektronicznego protokołu, czas na kolejne e-czynności. Znaczna część nowych przepisów skonstruowana została w oparciu sprawdzone, funkcjonujące od 2010 roku uregulowania dotyczące elektronicznego postępowania upominawczego.
REKLAMA
Główne zmiany zaproponowane w projekcie dotyczą:
- wprowadzenia tzw. elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego i zinformatyzowanie postępowania o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu,
- zinformatyzowania procedury zajęcia rachunku bankowego przez komornika,
- ustanowienia na potrzeby postępowania sądowego publicznych baz danych zawodowych pełnomocników,
- wprowadzenia tzw. posiedzenia jawnego na odległość,
- wprowadzenia dodatkowych instrumentów procesowych dla powoda w elektronicznym postępowaniu upominawczym,
- umożliwienia stosowania komunikacji elektronicznej w europejskim postępowaniu nakazowym,
- wprowadzenia rozwiązań z zakresu informatyzacji postępowania sądowego w międzynarodowym prawie postępowania cywilnego.
Duże znaczenie mają zmiany dotyczące bankowego tytułu egzekucyjnego, gdyż proponowane regulacje mają zastąpić dotychczasowe przepisy, co w efekcie wymusi zmiany w formie czynności dokonywanych przez banki. Zmiany te będą jednak korzystne dla wszystkich podmiotów, przyczynią się bowiem do znacznego przyspieszenia rozpoznawania spraw przez sądy. Podobnie należy ocenić skutki dopuszczenia elektronicznego zajęcia rachunków bankowych przez komorników.
Zobacz: Kodeks postępowania cywilnego
REKLAMA
Docelowo informatyzacja postępowania cywilnego powinna objąć wszystkie tryby i rodzaje postępowań cywilnych. Projekt nie idzie jednak tak daleko, a w uzasadnieniu czytamy, że mimo iż projekt nie realizuje modelu docelowego, to z pewnością z czasem wykształci się praktyka korzystania z nowych technologii w toku postępowania, co z kolei pozwoli na zrealizowanie modelu pełnej informatyzacji.
Prace nad projektem zostaną prawdopodobnie wznowione po wakacjach. Po zakończeniu ustaleń międzyresortowych, dokument trafi do konsultacji społecznych. Interesujące będą też z pewnością opinie najbardziej zainteresowanych – przedstawicieli środowiska prawniczego.
Zobacz serwis: Prawa konsumenta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat