Ważne zmiany Kodeksu postępowania cywilnego - wybrane zagadnienia

Krzysztof Bogusz
Aplikant radcowski
rozwiń więcej
Postępowanie cywilne po nowelizacji./ Fot. Fotolia
Wraz z wejściem w życie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego procedura staje się bardziej „ustna”. Zmianie uległ też sposób koncentracji materiału procesowego.

W ostatnim artykule opisałem zmiany związane z likwidacją odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych (zob. Ważne zmiany Kodeksu postępowania cywilnego – sprawy gospodarcze), natomiast w niniejszym omówię pozostałe wybrane przez siebie zmiany, kierując się w głównej mierze ich doniosłością na przebieg procesu cywilnego.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wraz ze zlikwidowaniem odrębnego postępowania w sprawach gospodarczych zmianie uległ sposób koncentracji materiału procesowego z systemu ewentualnego (z pewnymi wyjątkami) na system dyskrecjonalnej władzy sędziego. Wynika to poza powyższym przede wszystkim ze zmiany dotychczasowych art. 207 i 217 kpc.

Dla przykładu według tego pierwszego artykułu sąd pominie spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w pozwie, odpowiedzi na pozew lub dalszym piśmie przygotowawczym bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że wystąpią inne wyjątkowe okoliczności.

Ponadto pisma procesowe mające na celu przygotowanie rozprawy (pisma przygotowawcze) w toku sprawy będzie można składać co do zasady tylko wtedy, gdy sąd tak postanowi, chyba że obejmować będą wyłącznie wniosek o przeprowadzenie dowodu. Taki zapis obowiązuje pod rygorem zwrotu owego pisma.

Podobnie odpowiedź na pozew podlegać będzie zwrotowi jeśli pozwany złoży ją po upływie wyznaczonego przez przewodniczącego terminu. Obecnie przewodniczący będzie mógł zarządzić wniesienie odpowiedzi na pozew w wyznaczonym terminie, nie krótszym niż dwa tygodnie, bez względu np. na dotychczasową zawiłość sprawy. Ustawodawca pozostawił więc przewodniczącemu całkowitą dowolność w decydowaniu, czy i do kiedy pozwany ma wnieść odpowiedź na pozew.

Zobacz również: Nowelizacja KPC – przegląd zmian

Innymi słowy w stanie prawnym po 03.05.2012 r. może odejść do lamusa praktyka związana ze składaniem na każdą okoliczność w toku sprawy pisma przygotowawczego, w którym strona będzie ustosunkowywała się do twierdzeń strony przeciwnej, a wszystkie twierdzenia i dowody powód będzie musiał zawierać w pozwie, a pozwany w swojej obronie w odpowiedzi na pozew. Ewentualnie do czasu pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawie strony będą mogły wnieść tzw. pisma przygotowawcze, a w dalszym toku postępowania tylko wtedy, gdy sąd tak postanowi albo, gdy strona uprawdopodobni choćby jedną z trzech sytuacji, a to że:

a) nie zgłosiła twierdzeń i dowodów wcześniej bez swojej winy,

b) uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy,

c) wystąpią inne wyjątkowe okoliczności.

Z tego wynika jedna bardzo ważna rzecz, że wraz z wejściem w życie owej nowelizacji postępowanie cywilne stanie się bardziej „ustne”. Bo skoro sąd ma prawo decydowania w toku sprawy kiedy i kto będzie mógł złożyć pismo przygotowawcze pod rygorem jego zwrotu w przypadku dowolnego go złożenia, to strona w celu ochrony swoich praw będzie zmuszona większą część swoich twierdzeń przedstawiać na posiedzeniach sądowych.

Jedynie w toku sprawy będzie można składać pisma zawierające wnioski o przeprowadzenie dowodów. Jednak biorąc pod uwagę zapis, że sąd pomija spóźnione dowody, chyba że uprawdopodobni sytuacje wymienione w pkt a-c, to i w tym wypadku postępowałbym ze zwiększoną ostrożnością.

Polecamy serwis: Nowelizacja kpc

Co do pozostałych zmian Kodeksu postępowania cywilnego to wymieniłbym, że obecnie pełnomocnik będzie musiał przy pierwszej czynności procesowej dołączyć odpis pełnomocnictwa dla strony przeciwnej, z wyłączeniem elektronicznego postępowania upominawczego. Ważne, że ta zmiana dotyczy wszystkich osób, które mogą w postępowaniu cywilnym występować w roli pełnomocników. Ponadto ustawodawca wydłużył do dwóch tygodni termin do złożenia sprzeciwu od wyroku zaocznego ale jednocześnie wprowadził w tym zakresie zasadę prekluzji procesowej.  Znacząca zmiana dotyczy również wnoszenia apelacji co znaczy, że teraz jej wniesienie przed upływem terminu bezpośrednio do sądu drugiej instancji uważane jest za wniesienie jej w terminie. Sąd wyższej instancji ma za to obowiązek niezwłocznie przesłać apelację do sądu, który wydał zaskarżony wyrok. I na koniec wymienię, że w gestii organizacyjno – technicznym prawodawca postanowił ulżyć sędziom i w przypadku składania przyrzeczenia przez świadka zwolnił ich z pozycji stojącej.

Powyższe zmiany obowiązują w stosunku do postępowań wszczętych po dniu wejścia w życie wymienionej na wstępie ustawy z pewnymi jednak wyjątkami, które zasadniczo nie dotyczą zmian tutaj opisywanych. Wyjątkiem jest zmiana dotyczącą wnoszenia apelacji, która znajduje zastosowanie do apelacji wniesionych po dniu 03.05.2012 r. 

Polecamy serwis: W sądzie

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...