Nowelizacja KPC – przegląd zmian (cz. 4)
REKLAMA
REKLAMA
Rygoryzm postępowania zwykłego
Jak zostało to stwierdzone w części trzeciej modyfikacja zasad postępowania zwykłego będzie wymagać większej dyscypliny od stron. Istotne w tym kontekście jest możliwe w każdej sprawie nakazanie wniesienia odpowiedzi na pozew w terminie wyznaczonym przez sąd pod rygorem zwrotu spóźnionego pisma.
REKLAMA
W tej kwestii, z uwagi na możliwość szerokiego zastosowania, należy się spodziewać, iż nałożenie obowiązku wniesienia w określonym terminie odpowiedzi na pozew stanie się standardem procesowym.
REKLAMA
Podstawową kwestią w postępowaniu będzie terminowość zgłaszanych twierdzeń i dowodów. Z ostrożności procesowej strony powinny powoływać je w swoim pierwszym piśmie (odpowiednio pozwie lub odpowiedzi na pozew). Co do zasady dalsze pisma będą wnoszone jedynie za zgodą sądu. Co prawda, rygor ten nie dotyczy pism zawierających wyłącznie wniosek dowody, niemniej jednak taki wniosek będzie również oceniany pod kątem terminowości jego wniesienia na podstawie art. 207 § 6 kodeksu postępowania cywilnego.
Przez twierdzenia należy rozumieć powoływanie przez strony okoliczności faktycznych. Od twierdzeń należy odróżnić zarzuty procesowe, które nie zostały objęte rygorem art. 207 i 217 kodeksu postępowania cywilnego. Przykładowo zatem obowiązek terminowości nie obejmuje zarzutu przedawnienia.
Zobacz serwis: W sądzie
Art. 217
Co do zasady twierdzenia i dowody pominięte przez sąd z racji spóźnionej odpowiedzi na pozew lub też podniesione w piśmie procesowym, na wniesienie którego sąd nie wyraził zgody, będą mogły być podniesione ustnie na rozprawie.
REKLAMA
Co do zasady, zgodnie z art. 217 § 1 utrzymana została zasada wedle której strona może aż do zamknięcia rozprawy przytaczać okoliczności faktyczne i dowody na uzasadnienie swoich wniosków lub dla odparcia wniosków i twierdzeń strony przeciwnej.
Niemniej jednak także w tym przypadku reguły będą wymagały oceny od sądu, czy podniesione twierdzenia lub dowody spełniają zasady co do terminowości. Zgodnie z art. 217 § 2 kodeksu postępowania cywilnego sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich we właściwym czasie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.
Prawnik.pl poleca: Zmiany w KPC w 2012 roku
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat