Niektóre wydarzenia powodują, że zarówno w trakcie postępowania sądowego, jak i egzekucyjnego dochodzi do zmiany po stronie powoda, pozwanego, wierzyciela czy dłużnika. Taka zmiana ma miejsce, gdy np. spółka przekształca się w inną spółkę, jedna ze stron umiera, a w jej miejsce wstępują spadkobiercy, wierzyciel przenosi wierzytelność na osobę trzecią, a także, gdy osoba trzecia wstępuje na miejsce dłużnika.
Kwestię nadania klauzuli wykonalności w wypadku zmiany podmiotowej reguluje art. 788 k.p.c. Umożliwia on nadanie przez sąd klauzuli wykonalności, jeżeli uprawnienie lub obowiązek przeszły na inną osobę już po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub jeszcze w toku sprawy. Zmiana taka jednak wymaga potwierdzenia dokumentem urzędowym - w przypadku przekształcenia spółki np. odpisem z KRS, lub dokumentem prywatnym, ale z podpisem urzędowo poświadczonym. Jeżeli uprawnienie lub obowiązek przeszły na inną osobę przed rozpoczęciem sprawy, sąd nie ma podstaw do zastosowania art. 788 k.p.c. i nie nada zatem owej klauzuli na następcę prawnego.
Wnioskodawca, powinien zatem pamiętać o przygotowaniu odpowiednich dokumentów, stwierdzających nastąpienie zmiany podmiotowej w trakcie trwania sprawy bądź po powstaniu tytułu egzekucyjnego. Złożenie wniosku wiąże się również z koniecznością uiszczenia opłaty stałej, która wynosi 50 zł. Wówczas sąd jest zobligowany do nadania klauzuli wykonalności na rzecz lub przeciwko danej osobie fizycznej, prawnej (np. spółce), a także jednostce organizacyjnej niebędącej osobą prawną.
Cały artykuł: Nadanie klauzuli wykonalności na następcę prawnego
Czytaj więcej na Prawnik.pl