Doręczyciel zamiast listonosza
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z nowym rozporządzeniem obowiązki listonosza w zakresie doręczania pism będą przekazane służbie doręczeniowej, co ma w znacznym stopniu obniżyć koszty i przyspieszyć doręczanie pism sądowych. Po przeprowadzeniu analizy ekonomicznej doręczeń pism sądowych Prezes Sądu może utworzyć służbę doręczeniową, a w sytuacji gdy skład zespołu przekracza 15 osób można będzie powołać koordynatora zespołu.
Nowopowstała funkcja doręczycieli ma wchodzić w skład wyodrębnionego zespołu pracowników w oddziale administracyjnym sądu, gdzie w budynku sądu będzie dla nich wyznaczona specjalne pomieszczenie.
REKLAMA
Zobacz: Część Pierwsza - Postępowanie rozpoznawcze (art. 15-729)
Kim są doręczyciele?
Służbę doręczeniową ma tworzyć grupa pracowników, którzy są zatrudnieni w celu doręczania pism sądowych , bądź inni pracownicy, z którymi zawarto umowę cywilnoprawną w przedmiocie doręczania pism sądowych jako wykonywania dodatkowych zadań poza godzinami urzędowania sądów, będą to tzw. „doręczyciele”.
W celu jasnej identyfikacji tych osób zostaną im przyznane identyfikatory, które będą wydawane przez Prezesa Sądu, identyfikator ma zawierać zawiera nazwę sądu, imię i nazwisko doręczyciela oraz jego zdjęcie.
Gdzie doręczyciel świadczy usługi?
Sądowa służba doręczeniowa utworzona w jednym sądzie będzie mogła świadczyć usługi na rzecz innych sądów, jeśli w tym samym budynku, lub w mieście znajduje się kilka sądów.
Prezesi sądów zawierają porozumienie o współdziałaniu sądów w realizacji doręczeń pism sądowych na danym obszarze powinni określić :
-zasady ponoszenia przez poszczególne sądy wszystkich kosztów związanych z bezpośrednim finansowaniem realizacji zadania, przy uwzględnieniu liczby przesyłek oraz obszaru działania proporcjonalnie do udziału każdego sądu;
- warunki przystąpienia oraz wystąpienia z realizacji porozumienia.
Zobacz: Uchwała SN-wymóg doręczenia pism procesowych
Odpowiednie przeszkolenie
Prezes sądu zapewnia doręczycielom szkolenie w zakresie prawidłowego doręczania pism sądowych, przepisów dotyczących trybu i sposobu doręczania pism sądowych oraz znaczenia doręczeń dla postępowania sądowego.
Zobacz: Doręczanie pism procesowych
Jak będą pracować?
Pisma sądowe mogą być doręczane przez doręczycieli w systemie dwuzmianowym. Prezes sądu ustala liczbę doręczycieli, z uwzględnieniem przewidywanej ilości pism sądowych i ustalonego obszaru właściwości. Doręczyciele korzystają ze środków publicznego transportu zbiorowego. W uzasadnionych przypadkach doręczyciele mogą korzystać z pojazdu pozostającego w dyspozycji sądu lub pojazdu stanowiącego własność lub współwłasność doręczyciela albo pozostającego do jego dyspozycji.
Przygotowane do doręczenia pisma sądowe doręczyciele odbierają w biurze podawczym na podstawie odrębnych zestawień pism przekazanych każdemu doręczycielowi, w których odnotowuje się sygnaturę akt i datę doręczanego pisma, nazwę adresata i datę przekazania pisma do doręczenia.
Nowa funkcja doręczyciela sądowego będzie działać w ramach budżetu sądu.
Źródło:
Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 4 maja 2011 roku w sprawie warunków organizacji oraz struktury sądowej służby doręczeniowej-Dziennik Ustaw z 16 maja 2011 Nr 99 poz. 577
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat