Dopuszczalność uzupełniania i zmiany zeznań
REKLAMA
REKLAMA
Uzupełnienie zeznań przez świadka jest możliwe. Wystarczy że świadek powiadomi prowadzącego postępowanie - sąd bądź jeżeli chodzi o postępowanie przygotowawcze prokuratora- iż chciałby uzupełnić zeznania ze względu na fakt iż przypomniał sobie nowe okoliczności, które mogą mieć znaczenie dla przedmiotowej sprawy.
REKLAMA
Zmiana zeznań
W przypadku gdy chcemy zmienić swoje zeznania a nowa wersja byłaby całkowicie odmienna od poprzedniej, mogą zostać nam postawione zarzuty składania fałszywych zeznań.
Reguluje to art. 233 Kodeksu karnego mówiąc iż kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Zobacz:Naczelne zasady procesu karnego
Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia, w przypadku gdy fałszywe zeznanie dotyczy okoliczności nie mogących mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy.
Sąd może też tak postąpić w przypadku gdy sprawca dobrowolnie sprostuje fałszywe zeznanie, zanim nastąpi chociażby nieprawomocne rozstrzygnięcie sprawy. Świadek ma prawo prostowania swoich zeznań. Jeżeli jednak organ ścigania sam ustali, że zeznanie było fałszywe, to kary nie da się uniknąć.
Zobacz:Apelacja od wyroku skazującego
Odmowa odpowiedzi na pytanie
Składający zeznania świadek ma możliwość odmowy odpowiedzi na pytanie. Możliwość ta wynika z Kodeksu postępowania karnego i dotyczy sytuacji gdy udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić na odpowiedzialność karną świadka lub osobę dla niego najbliższą.
Zobacz: Uznawanie zagranicznych wyroków
Świadek może również żądać aby przesłuchano go na rozprawie z wyłączeniem jawności.
Chodzi tu o sytuację, w której treść zeznań mogłaby narazić świadka bądź osobę dla niego najbliższą na hańbę. Kodeks postępowania karnego przewiduje również możliwość zwolnienia od złożenia zeznania lub odpowiedzi na pytania osobę pozostającą z oskarżonym w szczególnie bliskim stosunku osobistym, jeżeli taka osoba wnosi o zwolnienie.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat