Uznawanie zagranicznych wyroków
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja weszła w życie 8 maja 2011 roku. Od tego dnia polskie sądy karne muszą uwzględniać prawomocne wyroki skazujące zapadłe w innych państwach Unii Europejskiej.
REKLAMA
Nowy artykuł w Kodeksie karnym
Dzięki treści art. 144a Kodeksu karnego, możliwe jest skuteczniejsze uwzględnianie skazujących wyroków w sprawach karnych. Przepis ten przewiduje iż w polskim postępowaniu karnym uwzględnia się wydane w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej prawomocne orzeczenie skazujące sądu właściwego w sprawach karnych. Orzeczenie takie podlega uwzględnieniu, pod warunkiem, że uznaje ono daną osobę za winną popełnienia przestępstwa w sprawie o inny czyn niż będący przedmiotem polskiego postępowania karnego.
Zobacz: Apelacja od wyroku skazującego
Przypadki zastosowania
Zasada wynikająca z art. 144a Kodeksu karnego będzie miała zastosowanie w kilku przypadkach. Chodzi tu np. o sytuacje w których skazanie nastąpiło za czyn, który nie stanowi przestępstwa w Polsce, jeżeli orzeczono rodzaj kary nie znany ustawie polskiej lub jeżeli sprawca nie podlegałby karze według prawa polskiego.
Skutki
Orzeczenie skazujące zapadłe w innym kraju UE uwzględnione w Polsce wywołuje skutki równoważne do uprzedniego wyroku skazującego, gdyby został wydany przez polski sąd.
Zobacz: Jak zabezpieczyć roszczenia zanim sąd wyda wyrok?
Wyroki łączne i zatarcie kary
Pozostałe zmiany w kodeksie karnym dotyczą m.in. wyroków łącznych. Wskutek nowelizacji, wyrokiem łącznym nie będzie można obejmować orzeczeń skazujących wydanych w innych państwach członkowskich.
Kolejną znaczącą zmianą jest to, iż wymierzone za granicą kary będą mogły zacierać się w innych terminach niż przewiduje to polski kodeks karny.
Jeżeli Polak zostanie skazany w innym kraju Unii Europejskiej, zatarcie skazania nastąpi zgodnie z prawem państwa, w którym został skazany.
Zobacz: Dołączanie tłumaczenia do pozwów
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat