Co grozi pozwanemu za niestawienie się na rozprawie sądowej?
REKLAMA
REKLAMA
Doręczenie zawiadomienia o rozprawie
REKLAMA
Przepisy o doręczeniach zastępczych, zapobiegają możliwości uchylenia się od udziału w procesie.
Mianowicie jeśli pozwany odmawia odebrania zawiadomienia z sądu, jest to równoznaczne z jego prawidłowym dostarczeniem. Taka sama sytuacja ma miejsce podczas dwukrotnego awizowania przesyłki w czasie nieobecności adresata. W wypadku gdy pozwany otrzyma pozew a następnie, bez uprzedniego poinformowania sadu, zmieni adres zamieszkania, pismo zostanie uznane za doręczone.
Zobacz również: Kto może wytoczyć powództwo
Tak więc za pomocą przepisów o doręczeniach zastępczych, pozwany zostaje poinformowany o terminie rozprawy a co za tym idzie jego nieobecność nie uniemożliwi wydania wyroku.
Gdy jednak obecność pozwanego jest konieczna dla rozstrzygnięcia procesu (np. gdy musi przedstawić istotne dla sprawy dokumenty), sąd pracy może ukarać go karą grzywny. Jeśli miejsce pobytu pozwanego jest nieznane, może zostać ustanowiona dla niego kuratela.
Wyrok zaoczny
Sąd wyda wyrok zaoczny gdy:
- pozwany nie stawi się na pierwszej rozprawie, a co za tym idzie nie podejmuje obrony
- pozwany mimo stawienia się na rozprawie nie będzie brał w niej udziału
Wyrok zaoczny jest z reguły niesprzyjający dla pozwanego, ponieważ sąd uznaje za prawdziwe zeznania powoda, chyba że wzbudzą one uzasadnione wątpliwości.
Ponieważ wyrokowi zaocznemu z urzędu nadawany jest rygor natychmiastowej wykonywalności, może się on stać podstawą egzekucji.
Rygor zostaje zawieszony w sytuacjach gdy:
- wyrok został wydany z naruszeniem przepisów o dopuszczalności jego wydania
- pozwany udowodni że jego nieobecność była uzasadniona, a okoliczności które przedstawił w sprzeciwie, wywołują wątpliwości co do zasadności wyroku zaocznego
Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe
Pozwany ponosi koszty rozprawy zaocznej i sprzeciwu, nawet jeśli wyrok zaoczny zostanie uchylony. Wyjątkiem jest sytuacja gdy niestawiennictwo pozwanego było niezawinione lub gdy wyjaśnienia pozwanego nie zostały dołączone do akt przed rozprawą.
Pozwany zostanie obarczony kosztami, również gdy sąd umorzy postępowanie wywołane wniesieniem sprzeciwu. Wówczas wyrok zaoczny staje się prawomocny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat