Jak należy zachowywać się w sądzie?
REKLAMA
REKLAMA
Jakie są konsekwencje nieodpowiedniego zachowania się w sądzie?
REKLAMA
Jeśli podczas rozprawy będziesz obrażał sąd czy stronę przeciwną albo w jakikolwiek inny sposób naruszał powagę, spokój lub porządek czynności sądowych, sędzia może udzielić Ci upomnienia, a jeśli to nie poskutkuje, zostaniesz uprzedzony o skutkach Twojej nieobecności na rozprawie i jeśli po raz kolejny dopuścisz się nieodpowiedniego zachowania, sąd nakaże Ci opuścić salę rozpraw.
Za naruszenie powagi sądu, spokoju, porządku czynności, ubliżenie sądowi czy innym uczestnikom postępowania sąd może ukarać Cię karą porządkową – grzywną w wysokości do 10000 zł lub karą pozbawienia wolności do 14 dni. Na postanowienie o ukaraniu karą porządkową przysługuje Ci zażalenie do Naczelnego Sądu Administracyjnego (por. art. 29 p.u.s.a., 48–50 u.s.p.).
Czy składając wyjaśnienia przed sądem administracyjnym muszę mówić prawdę?
Składając wyjaśnienia przed sądem administracyjnym nie jesteś pouczany o obowiązku mówienia prawdy pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Powinieneś wyjaśniać przed sądem zgodnie z prawdą, niemniej jednak podanie nieprawdy nie będzie stanowiło w tym przypadku przestępstwa.
Czy jestem zobligowany do przedstawienia w sądzie jakichś dowodów?
Sąd administracyjny opiera swoje rozstrzygnięcie głównie opierając się na dokumentach. Jeżeli w swoich pismach powołałeś się na określone dokumenty, sąd może wezwać Cię do dostarczenia oryginału tychże dokumentów do sądu, i to jeszcze przed rozprawą. Wówczas masz obowiązek zastosować się do żądania sądu i musisz przedłożyć dokumenty (por. art. 48 p.s.a.).
Jakie inne obowiązki ciążą na uczestniku postępowania sądowoadministracyjnego?
Poza wyżej wspominanymi, na obywatelu ciążą następujące obowiązki:
1) obowiązek terminowego dokonywania czynności,
2) obowiązek stawiennictwa,
3) obowiązek ponoszenia kosztów,
4) obowiązek wykonania orzeczenia.
Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat