Co warto wiedzieć o pozwach zbiorowych?
REKLAMA
REKLAMA
Rodzaje spraw
Dochodzenie roszczeń w postępowaniu grupowym może mieć miejsce tylko w trzech kategoriach spraw. Są to sprawy o roszczenie o ochronę konsumentów, o roszczenia z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzona przez produkt niebezpieczny oraz roszczenia z tytułu odpowiedzialności za czyn niedozwolony, z wyjątkiem roszczeń o ochronę dóbr osobistych.
REKLAMA
Wobec kogo można wytoczyć powództwo?
W przypadku roszczeń dotyczących pierwszego z roszczeń pozwanymi mogą być wyłącznie przedsiębiorcy. Głównym przedmiotem tych roszczeń są sprawy dotyczące wzorców umowy i niedozwolonych postanowień w nich zawartych. Drugie roszczenie dotyka producenta towaru, który nie zapewnia oczekiwanego bezpieczeństwa. Trzecie roszczenia m.in. z tytułu szkodliwego oddziaływania na środowisko można wytoczyć konkretnemu przedsiębiorcy, jak również Skarbowi Państwa za wprowadzenie przepisów niezgodnych z konstytucja lub prawem unijnym,
Zobacz: Czy polskie sądy muszą przestrzegać obcego prawa?
Istota
Przy postępowaniu grupowym członkowie muszą dochodzić jednakowego rodzaju roszczeń. Szkoda musi być zatem skutkiem podobnego bądź identycznego zdarzenia.
W treści pozwu powinien znajdować się:
• wniosek o rozpoznanie sprawy w postępowaniu grupowym
• wskazanie okoliczności postępowania grupowego
• ujednolicenie dochodzonych roszczeń
• wysokość roszczeń każdego z członków grupy lub podgrupy
• oświadczenie członków o dołączeniu do grupy
• umowa reprezentanta na rzecz powoda
Pozew składa się do właściwego sądu okręgowego.
Liczba poszkodowanych
Zebranie odpowiedniej liczby poszkodowanych jest koniecznym warunkiem aby zaistniała możliwość wytoczenia pozwu zbiorowego. Minimalna liczba osób, która może to dokonać wynosi 10 osób. Każda osoba musi wyraźnie zgłosić swoje uczestnictwo.
Wysokość odszkodowania
Postępowanie grupowe jest możliwe tylko w przypadku, gdy każdy z poszkodowanych żąda odszkodowania takiej samej wartości. Jest to niekorzystne, gdyż w grupie szkoda poszczególnych jej uczestników może być różna. Jest jednak możliwość ujednolicenia dochodzonych należności w mniejszych podgrupach, których skład musi liczyć co najmniej 2 osoby.
Zobacz serwis: W sądzie
Reprezentant
Grupa składająca pozew może wyznaczyć swojego reprezentanta. Może nim być jeden z członków grupy albo powiatowy rzecznik ochrony konsumentów. Reprezentant prowadzi postępowanie we własnym imieniu, ale na rzecz wszystkich członków grupy. Reprezentant może zostać zmieniony jeżeli sąd o tym zadecyduje na wniosek ponad połowy członków grupy. Nie można jednak zapominać o konieczności reprezentowania grupy również przez osobę wykwalifikowaną tj. adwokata lub radcę prawnego.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat