Powództwo o wydanie rzeczy. Gdzie je wnieść?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa sprzedaży
Zgodnie z art. 535 Kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się odebrać rzecz i zapłacić cenę.
REKLAMA
Jak zatem widać z powyższego wydanie rzeczy kupującemu jest jednym z podstawowych obowiązków sprzedawcy. Co jednak począć w sytuacji, gdy obowiązek ten sprzedawca lekceważy lub też celowo opóźnia wydanie rzeczy?
Nie jest trudno znaleźć przykłady takich sytuacji. „Zakupiłem przez internet towar. Niestety pomimo upływu czasu sprzedawca nie jest w stanie zorganizować wydania towaru. Zbywa moje zapytania i lekceważy moje telefony. Jakie mam możliwości działania?” pyta jeden z naszych użytkowników.
Zobacz serwis: Prawa konsumenta
Powództwo do sądu
W takiej sytuacji jednym z kroków, które może podjąć poszkodowany kupujący jest skierowanie do sądu powództwa z żądaniem wydania rzeczy. Poniżej będzie można przeczytać jaki sąd będzie właściwy, jak napisać pozew i jaką wnieść opłatę.
Właściwość miejscowa
Co do zasady jeżeli pozew nie dotyczy wydania nieruchomości, wtedy też sądem właściwym miejscowo będzie sąd miejsca zamieszkania pozwanego. Jest to podstawowa zasada wynikająca z przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.
W przypadku, gdy sprawa dotyczy nieruchomości sądem właściwym miejscowo będzie sąd miejsca położenia nieruchomości.
PRZYKŁAD NR 1: A wnosi pozew o wydanie rzeczy ruchomej, którą nabył od B (pozwanego), mieszkającego w stołecznej dzielnicy Praga Południe. W takiej sytuacji sądem właściwym miejscowo będzie Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Południe.
PRZYKŁAD NR 2: A wnosi pozew o wydanie nieruchomości, którą nabył od B (pozwanego), mieszkającego w stołecznej dzielnicy Praga Południe. Nieruchomość jest położona w Wołominie. W takiej sytuacji sądem właściwym miejscowo będzie Sąd Rejonowy w Wołominie.
Oprócz tego przepisy prawa w przypadku powództw o wykonanie umowy dają możliwość wytoczenia go przed sąd miejsca wykonania umowy (art. 34 Kodeksu postępowania cywilnego).
Zobacz serwis: W sądzie
REKLAMA
W odniesieniu do wydania rzeczy należy wskazać, iż właściwość miejscowa na tej podstawie musi być ustalona według tego, gdzie towar powinien być wydany. Sprzedawca wydając towar wykonuje (przynajmniej w części) umowę. Zatem powództwo może być wniesione w sądzie wedle miejsca w którym wydanie miało nastąpić.
W umowie sprzedaży strony określiły Wołomin, jako miejsce wydania rzeczy. Kupujący może na podstawie art. 34 Kodeksu postępowania cywilnego wytoczyć powództwo do sądu rejonowego w Wołominie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat