Powództwo o zapłatę czynszu wnosimy na formularzu
REKLAMA
REKLAMA
Przy skierowaniu sprawy o zapłatę zaległego czynszu należy pamiętać o podstawowej zasadzie. Takie sprawy podlegają rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym a więc wymagają wniesienia na specjalnym formularzu.
REKLAMA
POBIERZ WZÓR: Pozew w postępowaniu uproszczonym
Pozew na formularzu
Tryb postępowania w sprawach o zapłatę czynszu określa art. 5051 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym sprawy o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni rozpoznaje się w postępowaniu uproszczonym.
Zobacz również serwis: Najem i dzierżawa
REKLAMA
Dla powoda, jak również pozwanego rodzi to szereg komplikacji. Przede wszystkim należy pamiętać, iż w postępowaniu uproszczonym podstawowe pisma, jak pozew, odpowiedź na pozew, czy też pisma zawierające wnioski dowodowe powinny być wniesione na specjalnym formularzu.
Jest to szczególnie istotne dla powoda, który nie może swoje pozwu wnieść w innej formie. W tej mierze nie ma możliwości odręcznego napisania pozwu i przesłania go do sądu. Trzeba skorzystać z formularza, inaczej takie pismo będzie zwrócone powodowi do uzupełnienia braków (czyli de facto do wniesienia go na formularzu), zgodnie z art. 1301 Kodeksu postępowania cywilnego.
Sprawy o zapłatę czynszu są rozpatrywane w postępowaniu uproszczonym z urzędu przez sąd. Zatem pozew zostanie zwrócony powodowi, jeżeli nie zostanie wniesiony na urzędowym formularzu.
Postępowanie uproszczone
To, że nasza sprawa będzie rozpatrywana w postępowaniu uproszczonym jest ważną informacją. Nie tylko z tego względu, że postępowanie jest „uproszczone”, ale głównie ze względu na odrębności, które stoją za tym postępowaniem.
Przede wszystkich w tym postępowaniu jednym pozwem można dochodzić jednego roszczenia. Raz wniesiony pozew nie może być zmieniony co do żądania, a wszelkie okoliczności i dowody powinny być powołane od razu.
Zobacz również serwis: W sądzie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat