Jak sporządzić wniosek o zniesienie współwłasności?
REKLAMA
REKLAMA
DARMOWY WZÓR: Wniosek o zniesienie współwłasności
REKLAMA
Wniosek o zniesienie współwłasności składa się do sądu rejonowego, właściwego ze względu na miejsce położenia rzeczy. Uprawnieni do złożenia takiego wniosku są przede wszystkim współwłaściciele, lecz również ich spadkobiercy, prokurator, czy nawet Rzecznik Praw Obywatelskich.
Kto będzie uczestnikiem postępowania?
Zniesienie współwłasności odbywa się w postępowaniu nieprocesowym. Zgodnie z art. 511 Kodeksu postępowania cywilnego wniosek o wszczęcie postępowania powinien czynić zadość warunkom określonym dla pozwu, z tą zmianą, że zamiast pozwanego należy wskazać zainteresowanego w sprawie. Są to wszyscy czyich praw dotyczy wynik postępowania.
W przypadku współwłasności będą to oczywiście wszyscy współwłaściciele. Oprócz wskazać należy użytkowników, dzierżycieli.
Jak sporządzić wniosek
Poprawnie sporządzony wniosek powinien zawierać przede wszystkim oznaczenie wnioskodawcy, jak również pozostałych uczestników postępowania. Należy także oznaczyć wartość przedmiotu sprawy.
Zobacz również: Kiedy należy oznaczyć wartość przedmiotu sporu
REKLAMA
Nie jest przy tym konieczne określenie sposobu zniesienia współwłasności, gdyż jest to obowiązkiem sądu. Wnioskodawca może jednak wskazać proponowany sposób. Wniosek może zatem zawierać żądanie fizycznego podziału rzeczy, przyznania rzeczy określonemu współwłaścicielowi z obowiązkiem spłaty pozostałych, jak również przez sprzedaż rzeczy objętej współwłasnością oraz podział uzyskanej sumy.
Przy podziale rzeczy wnioskodawca może również zgłosić swoją propozycję, która powinna być zamieszczona na planie sporządzonym według zasad obowiązujących przy oznaczaniu nieruchomości w księgach wieczystych.
Określenie rzeczy
Zgodnie z art. 617 Kodeksu postępowania cywilnego wniosek powinien zawierać dokładne określenie rzeczy, jak również przedstawiać dowody dotyczące prawa własności.
W przypadku nieruchomości do wniosku należy dołączyć aktualny wypis z księgi wieczystej lub zbioru dokumentów, jeżeli nieruchomość ma urządzoną takową księgę wieczystą lub zbiór dokumentów.
Pomocne mogą być również wypisy z ewidencji gruntów i budynków, czy nawet umowy przenoszące własność
Orzeczenie sądu
W trakcie prowadzonego postępowania sąd powinien nakłaniać uczestników do dokonania zgodnego podziału. Jeżeli tak się nie stanie sąd dokona fizycznego podziału rzeczy. Stanie się tak jedynie w przypadku, gdy taki podział okaże się możliwy oraz zgodny z prawem. W innej sytuacji sąd powinien albo przyznać rzecz jednemu z uczestników albo też zarządzić sprzedaż rzeczy.
DARMOWY WZÓR: Wniosek o zniesienie współwłasności
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA