REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak sporządzić wniosek o zniesienie współwłasności?

W przypadku nieruchomości do wniosku należy dołączyć aktualny wypis z księgi wieczystej.
W przypadku nieruchomości do wniosku należy dołączyć aktualny wypis z księgi wieczystej.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Współwłasność rzeczy może być zniesiona na mocy orzeczenia sądu. Wniosek o zniesienie współwłasności może wnieść każdy współwłaściciel.

DARMOWY WZÓR: Wniosek o zniesienie współwłasności

REKLAMA

Wniosek o zniesienie współwłasności składa się do sądu rejonowego, właściwego ze względu na miejsce położenia rzeczy. Uprawnieni do złożenia takiego wniosku są przede wszystkim współwłaściciele, lecz również ich spadkobiercy, prokurator, czy nawet Rzecznik Praw Obywatelskich.

Kto będzie uczestnikiem postępowania?

Zniesienie współwłasności odbywa się w postępowaniu nieprocesowym. Zgodnie z art. 511 Kodeksu postępowania cywilnego wniosek o wszczęcie postępowania powinien czynić zadość warunkom określonym dla pozwu, z tą zmianą, że zamiast pozwanego należy wskazać zainteresowanego w sprawie. Są to wszyscy czyich praw dotyczy wynik postępowania.

W przypadku współwłasności będą to oczywiście wszyscy współwłaściciele. Oprócz wskazać należy użytkowników, dzierżycieli.

Jak sporządzić wniosek

Poprawnie sporządzony wniosek powinien zawierać przede wszystkim oznaczenie wnioskodawcy, jak również pozostałych uczestników postępowania. Należy także oznaczyć wartość przedmiotu sprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Kiedy należy oznaczyć wartość przedmiotu sporu

REKLAMA

Nie jest przy tym konieczne określenie sposobu zniesienia współwłasności, gdyż jest to obowiązkiem sądu. Wnioskodawca może jednak wskazać proponowany sposób. Wniosek może zatem zawierać żądanie fizycznego podziału rzeczy, przyznania rzeczy określonemu współwłaścicielowi z obowiązkiem spłaty pozostałych, jak również przez sprzedaż rzeczy objętej współwłasnością oraz podział uzyskanej sumy.

Przy podziale rzeczy wnioskodawca może również zgłosić swoją propozycję, która powinna być zamieszczona na planie sporządzonym według zasad obowiązujących przy oznaczaniu nieruchomości w księgach wieczystych.

Określenie rzeczy

Zgodnie z art. 617 Kodeksu postępowania cywilnego wniosek powinien zawierać dokładne określenie rzeczy, jak również przedstawiać dowody dotyczące prawa własności.

W przypadku nieruchomości do wniosku należy dołączyć aktualny wypis z księgi wieczystej lub zbioru dokumentów, jeżeli nieruchomość ma urządzoną takową księgę wieczystą lub zbiór dokumentów.

Pomocne mogą być również wypisy z ewidencji gruntów i budynków, czy nawet umowy przenoszące własność

Orzeczenie sądu

W trakcie prowadzonego postępowania sąd powinien nakłaniać uczestników do dokonania zgodnego podziału. Jeżeli tak się nie stanie sąd dokona fizycznego podziału rzeczy. Stanie się tak jedynie w przypadku, gdy taki podział okaże się możliwy oraz zgodny z prawem. W innej sytuacji sąd powinien albo przyznać rzecz jednemu z uczestników albo też zarządzić sprzedaż rzeczy.

DARMOWY WZÓR: Wniosek o zniesienie współwłasności

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA