Przeprowadzenie dowodu poza sądem orzekającym w postępowaniu cywilnym

Łukasz Nysztal
Adwokat
rozwiń więcej
inforCMS
Zdarza się, że nie zawsze istnieje możliwość przeprowadzenia dowodu przed sądem orzekającym. Sprawdź kiedy jest możliwe odstępstwo od zasady wyrażonej w art. 235 § 1 kodeksu postępowania cywilnego.

Przyjmuje się, że postępowanie dowodowe w rozumieniu art. 235 § 1 k.p.c. obejmuje wszystkie czynności stron i sądu związane z przeprowadzeniem dowodów przed sądem pierwszej instancji oraz w określonym zakresie przed sądem odwoławczym (Wyroku Sądu Najwyższego z dnia 8 stycznia 2002 r., I CKN 978/00).

Nie zawsze jednak przeprowadzenie dowodu przed sądem orzekającym jest możliwe – lub nawet jeśli jest możliwe to połączone z nadmiernymi trudnościami lub kosztami. Wyjątki od zasady bezpośredniości przeprowadzenia postępowania dowodowego przed sądem orzekającym uzasadnione są właściwościami fizycznymi lub technicznymi dowodu, lub miejscem, w którym się znajduje.

Na wypadek takiej okoliczności ustawodawca przewidział trzy sposoby przeprowadzenia dowodu poza sądem orzekającym:
1. zlecenie przeprowadzenia dowodu sędziemu wyznaczonemu:

Sędzia wyznaczony musi należeć do składu orzekającego. W celu przeprowadzenia dowodu sędzia wyznaczony wyznacza posiedzenie. O terminie posiedzenia sędzia wyznaczony winien powiadomić strony i ich pełnomocników. 

Zazwyczaj zlecenie przeprowadzenia dowodu sędziemu wyznaczonemu dotyczy sytuacji gdy przesłuchanie dotyczy osób dotkniętych chorobą lub kalectwem - wtedy odbywa się ono w miejscu, gdzie osoby te przebywają (art. 263 kpc) lub gdy zachodzi konieczność przeprowadzania dowodu z oględzin przedmiotu, który nie może być dostarczony do sądu.
Podstawą zlecenia przeprowadzenia dowodu sędziemu wyznaczonemu nie może być natomiast niedogodności polegających na tym, że przesłuchanie świadków przed całym składem orzekającym niepotrzebnie absorbuje czas wszystkich jego członków (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 16 października 1956 r., I CR 92/56)

Zobacz: Kodeks Postępowania Cywilnego

2. zlecenie przeprowadzenia dowodu innemu sądowi (sąd wezwany)


Podobnie jak w pkt. 1 wyjątki od zasady bezpośredniości przeprowadzenia postępowania dowodowego przed sądem orzekającym – uzasadniające zlecenie wykonania tej czynności innemu sądowi uzasadnione muszą być właściwościami fizycznymi lub technicznymi dowodu, lub miejscem, w którym się znajduje. Pojęcie "poważne niedogodności" nie zostało w sposób precyzyjny w dyspozycji art. 235 § 1 kodeksu postępowania cywilnego wyjaśnione. Najczęściej zlecenie przeprowadzenia dowodu innemu sądowi dotyczy sytuacji choroby lub kalectwa świadka, ograniczenia komunikacyjne lub znaczna odległość miejsca zamieszkania od siedziby sądu orzekającego. 


Sposób realizacji pomocy sądowej reguluje § 99 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 lutego 2007 r. - Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz. U. z dnia 2 marca 2007 r.)
W zleceniu przeprowadzenia dowodu lub dokonania innej czynności przez sąd wezwany należy dokładnie określić, jakie czynności mają być dokonane, oznaczyć wyczerpująco fakty i okoliczności podlegające stwierdzeniu przez poszczególne osoby, a w razie potrzeby - przytoczyć fakty i okoliczności, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Należy również wskazać adresy osób, które mają być przesłuchane lub zawiadomione o terminie, i podać, które z osób mają być przesłuchane po odebraniu przyrzeczenia. Do pisma dołącza się w razie potrzeby odpisy z akt sprawy. W niektórych sytuacjach niezbędne jest również wysłane kompletnych akt do sądu wezwanego – ale tylko wówczas jeśli jest to niezbędne dla przeprowadzenia dowodu, a jednocześnie nie wstrzyma to postępowania przed sądem orzekającym.

Jeżeli pomoc sądowa wykonywana jest na wezwanie sądu prowadzącego elektroniczne postępowanie upominawcze, prośba o jej udzielenie przesyłana jest właściwemu sądowi drogą elektroniczną.

Rozporządzenie precyzuje również w jakich okolicznościach sąd orzekający nie powinien korzystać z pomocy sądu wzywanego. Jeżeli odległość od miejsca zamieszkania świadka jest mniejsza do siedziby sądu orzekającego niż do siedziby sądu, w którego okręgu świadek mieszka, zlecenie przeprowadzenia dowodu temu sądowi nie jest dopuszczalne, chyba że uzasadniają to szczególne warunki komunikacyjne. Nie należy także zwracać się o przesłuchanie świadków do innego sądu, jeżeli odległość między miejscem ich zamieszkania a siedzibą sądu orzekającego nie przekracza 50 km, chyba że równocześnie świadkowie mają być obecni w czasie oględzin lub też nie mogą się stawić w siedzibie sądu orzekającego z powodu przeszkód trudnych do usunięcia.
Zlecenie przeprowadzenia dowodu wiąże sąd wezwany.

3. przeprowadzenie dowodu przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających dokonanie tej czynności na odległość.
Jest to nowe rozwiązanie w polskiej procedurze cywilne, wprowadzone do kodeksu postępowania cywilnego ustawą z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 234, poz. 1571). Warunki formalne wykonania takiej czynności określa Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 lutego 2010 r. w sprawie urządzeń i środków technicznych umożliwiających przeprowadzenie dowodu na odległość w postępowaniu cywilnym (Dz. U. z dnia 8 marca 2010 r.).

Czynność taka odbywa się z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych typu analogowego lub cyfrowego, w szczególności umożliwiających przeprowadzenie telekonferencji lub wideokonferencji. Przeprowadzenie takiego dowodu odbywa się w obecności sądu wezwanego lub referendarza sądowego w tym sądzie. Nie jest więc możliwe dokonanie takiej czynności w formie nieautoryzowanej rozmowy telefonicznej ze świadkiem w miejscu jego zamieszkania. Przebieg czynności przeprowadzenia dowodu jest udokumentowany nagraniem oraz protokołem z powyższej czynności.

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...