REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Bankowy tytuł egzekucyjny tylko od czynności bankowej w nim wskazanej

Obecnie, konieczne jest dokładne wskazanie każdej z czynności bankowych, z których wynikają roszczenia.
Obecnie, konieczne jest dokładne wskazanie każdej z czynności bankowych, z których wynikają roszczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 19 marca 2010 r. stwierdził, że bankowemu tytułowi egzekucyjnemu może zostać nadana klauzula wykonalności, jeżeli czynność bankowa, z której wynikają dochodzone roszczenia, wskazana jest w bankowym tytule egzekucyjnym w sposób umożliwiający jej zindywidualizowanie i zakwalifikowanie jako czynności bankowej.

Sprawa przed Sądem Najwyższym

Uchwała Sądu Najwyższego (dalej „SN”) jest konsekwencją zagadnienia prawnego, przedstawionego przez Sąd Okręgowy Warszawa-Praga, które powstało przy rozpoznawaniu zażalenia dłużnika ze względu na oznaczenie w bankowym tytule egzekucyjnym (dalej „BTE”) czynności bankowej, z której wynika dochodzone roszczenie.

REKLAMA

REKLAMA

Bank Millenium S.A. w Warszawie wniósł o nadanie klauzuli wykonalności wystawionemu przez siebie, przeciwko spółce jawnej w Mielcu, BTE. Po rozpoznaniu skargi dłużnika na postanowienie referendarza sądowego uwzględniające wniosek, sąd rejonowy ponownie uwzględnił wniosek, uznając, że roszczenie, którego dotyczy BTE wynika z terminowych operacji bankowych.

Przy rozpoznawaniu zażalenia dłużnika, powstało zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości, które sąd okręgowy przedstawił do rozstrzygnięcia SN, a mianowicie, czy na podstawie art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (dalej „Prawo bankowe”) możliwe jest nadanie klauzuli wykonalności BTE, w którym oznaczono, że zadłużenie dłużnika wynika z opisanej w BTE umowy ramowej i transakcji zawieranych na jej podstawie, przy czym transakcje te są terminowymi operacjami finansowymi? 

A tym samym, czy został spełniony ustawowy warunek oznaczenia czynności bankowej, z której wynikają dochodzone roszczenia banku w rozumieniu art. 96 ust. 2 Prawa bankowego?

Zobacz również serwis: W sądzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrok SN

REKLAMA

SN stwierdził, że zagadnienie dotyczy prawidłowości oznaczenia w BTE czynności bankowej, z której wynika dochodzone roszczenie, a samo rozstrzygnięcie sprowadza się do wykładni sformułowania „oznaczenie czynności bankowej, z której wynikają dochodzone roszczenia”. Jak wskazał SN, w BTE oznaczenie czynności bankowej, z której wynikają dochodzone roszczenia powinno być dokonane przez takie czynności, które pozwolą na to, aby ją zakwalifikować jako jedną z czynności bankowych, które zostały wymienione w art. 5 ust. 1 lub 2 Prawa bankowego.

Samo oznaczenie czynności przez wskazanie, że jest to jedna z czynności bankowych wymienionych w art. 5 ust. 1 lub 2 Prawa bankowego, nie jest wystarczające zdaniem SN, ponieważ należy wskazać stosunek zobowiązaniowy, który tworzy źródło roszczenia banku objętego BTE i to tak określonego, żeby umożliwiało zindywidualizowanie tego stosunku.

Terminowe operacje finansowe

SN wyjaśnił, że gdy czynnościami bankowymi są terminowe operacje finansowe, nie wystarczy ogólne stwierdzenie, według którego dochodzone roszczenie wynika z takich operacji dokonywanych na podstawie umowy ramowej, niezbędne jest wyszczególnienie oraz nazwanie każdej z operacji z osobna, żeby było jasne, że chodzi o roszczenie wynikające z czynności bankowej, ale i z jakiej konkretnie czynności. SN podkreślił, że wymaganie oznaczenia czynności bankowej w celu zindywidualizowania, ma na celu wskazanie dłużnikowi, jaka czynności bankowa jest źródłem jego długu względem banku.

Jak zauważył SN, wskazanie w BTE, że dochodzone roszczenie wynika z umowy ramowej nie daje podstawy do przyjęcia, że roszczenie takie wynika z czynności bankowej, a w szczególności, że z czynności takiej wynika bezpośrednio, nawet gdy umowa ramowa przewiduje zawieranie umów realizacyjnych dotyczących tylko czynności bankowych i określa zasady, którym powinny odpowiadać te umowy. Dochodzone roszczenie bezpośrednio może wynikać jedynie z czynności bankowej jako czynności prawnej, dokonanej na podstawie umowy realizacyjnej.

Zadaj pytanie: Forum prawa

Podsumowanie

Podsumowując należy podkreślić, że aby BTE spełniał wymogi formalne, pozwalające na nadanie mu klauzuli wykonalności musi zawierać oznaczenie czynności bankowej, z której wynika dochodzone roszczenie. Przy czym konieczne jest dokładne wskazanie w nim każdej z transakcji stanowiącej czynność bankową w taki sposób, aby możliwe było jednoznaczne ich zidentyfikowanie, w tym również jako czynności bankowych. Nie jest wystarczające wskazanie, że zadłużenie dłużnika wynika z opisanej w BTE umowy ramowej i transakcji zawieranych na jej podstawie, przy czym transakcje te są terminowymi operacjami finansowymi.

Wykładnia dokonana przez SN z pewnością będzie miała znaczenie zarówno dla dłużników, przeciwko którym banki będą wystawiały BTE, jak i dla banków z uwagi na konieczność dokładnego wskazania każdej z czynności bankowych, z których wynikają roszczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Chcesz wykorzystać ze zwolnienia z powodu siły wyższej? Jeśli pracujesz w budżetówce, dobrze się zastanów. Stracisz nie tylko przy wypłacie

Korzystanie ze zwolnienia z powodu siły wyższej to nie tylko kłopot dla pracodawcy. To również strata finansowa dla pracownika. I to nie tylko ta dotycząca wysokości wynagrodzenia. Pociąga to za sobą również dalsze konsekwencje.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

REKLAMA

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

1000 zł dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

REKLAMA

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

Ekspert: Do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie

Ekspert BCC Witold Michałek odniósł się do zapowiadanych przez MRPiPS zmian dotyczących definicji mobbingu. W jego ocenie, do zmiany definicji mobbingu należy podchodzić ostrożnie, a proponowana zmiana definicji może nie ułatwić sprawiedliwych rozstrzygnięć.

REKLAMA