REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjawienie majątku przez dłużnika

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.
www.radcowie.biz
Za niewyjawienie majątku przed sądem może grozić nawet areszt.
Za niewyjawienie majątku przed sądem może grozić nawet areszt.

REKLAMA

REKLAMA

Wierzyciel może zażądać wezwania dłużnika do wyjawienia majątku przed sądem. Za niewykonanie tego obowiązku może grozić nawet areszt.

W praktyce egzekucyjnej często dochodzi do sytuacji, gdy komornik, nie mogąc wyegzekwować należnych wierzycielowi pieniędzy, wzywa go do wskazania majątku dłużnika, pod rygorem umorzenia egzekucji jako bezskutecznej. Jest to tak zwane wysłuchanie z ar. 827 kodeksu postępowania cywilnego. W niektórych sytuacjach jedynym ratunkiem dla wierzyciela jest instytucja wyjawienia majątku przez dłużnika, uregulowana w przepisach kodeksu postępowania cywilnego (art. 913-9201).

REKLAMA

Do rejestru dłużników

REKLAMA

Przesłanką wystąpienia z wnioskiem o wyjawienie jest brak perspektyw co do zaspokojenia egzekwowanych należności lub wykazanie przez wierzyciela, że na skutek prowadzonej egzekucji nie uzyskał w pełni zaspokojenia swej należności. Udowodnienie tych przesłanek następuje najczęściej poprzez okazanie owego „wysłuchania” lub postanowienia o umorzeniu egzekucji z powodu bezskuteczności (w oryginałach). Sąd, o ile przychyli się do wniosku wierzyciela, wzywa dłużnika do złożenia szczegółowego wykazu majątku, wierzytelności i innych praw majątkowych oraz do złożenia uroczystego przyrzeczenia w prawie prawdziwości tego wykazu.

Samo tylko postanowienie o zobowiązaniu dłużnika do wyjawienia majątku jest dla niego dużą dolegliwością, gdyż skutkuje wpisaniem takiego dłużnika z urzędu, na podstawie art. 55 pkt 3) ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, do rejestru dłużników niewypłacalnych prowadzonego w KRS i to na okres 10 lat! Warto dodać, że nawet późniejsza spłata długów, dokonana po uprawomocnieniu się takiego postępowania, nie doprowadzi do wykreślenia dłużnika z tego rejestru, choćby wnosił o to wierzyciel.

Dłużnik powinien stawić się na wyznaczone przez sąd posiedzenie. Jeżeli bez usprawiedliwionej przyczyny dłużnik nie stawi się (lub stawi się, ale wykazu majątku nie złoży), może zostać skazany na grzywnę lub nawet areszt nie dłuższy niż jeden miesiąc. Jest to zatem jeden z nielicznych przypadków, gdzie niejako „za długi” można stracić wolność.

Zobacz również serwis: W sądzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Notoryczni dłużnicy

REKLAMA

Procedura ta komplikuje się nieco przy dłużnikach notorycznych, albowiem w ich przypadku wierzyciel nie zawsze może skorzystać z dobrodziejstwa wyjawienia majątku. Zgodnie bowiem z art. 9181 Kodeksu postępowania cywilnego dłużnik, który złożył przyrzeczenie lub do którego zastosowano środki przymusu, obowiązany jest do złożenia nowego wykazu i przyrzeczenia na żądanie tego samego lub innego wierzyciela, gdy od złożenia przyrzeczenia lub wyczerpania środków przymusu upłynął okres jednego roku.

Rozwiązanie to podyktowane jest tym, by zbytnio nie nękać dłużnika postępowaniami sądowymi, jak również słusznym przeważnie przypuszczeniem, że w ciągu roku stan posiadania dłużnika nie uległ poprawie. Złożenie zatem wniosku przed upływem roku od poprzedniego wniosku spowoduje jego odrzucenie, na skutek tzw. prawomocności rozszerzonej wydanego uprzednio postanowienia. W takim przypadku opłata od wniosku o wyjawienie majątku w wysokości 60 zł podlega na szczęście zwrotowi z urzędu.

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

Przed reformą rejestrów handlowych, a wiec przed 2001 r., wierzyciel mógł żądać ponownego złożenia wykazu majątku niezależnie od tego, kiedy poprzedni wykaz był złożony, tylko wówczas, gdy uprawdopodobnił, że dłużnik nabył później majątek, do którego może być skierowana egzekucja (dawny art. 918 kodeksu postępowania cywilnego). Obecnie obowiązujące przepisy prawa nie przewidują już takiego rozwiązania. Nie oznacza to na szczęście, że wierzyciel pozostaje bezradny, gdy dowie się, że dłużnik nabył nowy majątek lub ukrył określone składniki mienia, znane wierzycielowi. W takim bowiem przypadku wierzyciel może żądać wyjawienia konkretnych przedmiotów na podstawie art. 1045 kodeksu postępowania cywilnego.

Krajowy Rejestr Sądowy

Powyższe uwagi prowadzą do wniosku, że szczególnie w przypadku osób, co do których toczy się już wiele postępowań egzekucyjnych, składania wniosku o zobowiązanie do wyjawiania majątku nie zawsze jest celowe. Wierzyciel powinien więc ustalić w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy dłużnik nie został wpisany do rejestru dłużników niewypłacalnych, składając wniosek dotyczący tego dłużnika (z podaniem numeru PESEL) o wydanie odpisu pełnego (60 zł), odpisu aktualnego (30 zł) lub zaświadczenia (15 zł).

Dokumenty te praktycznie uzyskuje się bezzwłocznie, zaś zakres zawartych w nich informacji wskazuje na sygnaturę akt sprawy, w której wydano już postanowienie. Dzięki temu można złożyć wniosek o wydanie odpisu takiego wykazu, powołując się na interes prawny związany z brakiem zaspokojenia w toku egzekucji. Alternatywą dla wniosku do KRS jest wizyta w sekretariacie sądu rejonowego właściwości ogólnej dłużnika i uzyskanie tam odpowiednich informacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wcześniejsze wypłaty emerytur na święta 2024 – Sprawdź, kto otrzyma pieniądze szybciej!

Grudzień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim okres świąteczny, który w tym roku przyniesie niespodziankę dla niektórych seniorów. ZUS zaplanował wcześniejsze wypłaty emerytur i świadczeń, jeśli ich standardowy termin przypada na dzień świąteczny. Sprawdź, kto może liczyć na szybsze otrzymanie pieniędzy z ZUS na koniec 2024 roku i na początku 2025 roku.

Drzewo sąsiada zacienia działkę, zagraża budynkowi, zaśmieca liśćmi. Kiedy można żądać przycięcia? Co wynika z przepisów?

Drzewo sąsiada może zacieniać działkę, zagrażać budynkowi, ogrodzeniu czy też zaśmiecać liśćmi podwórko. Co zgodnie z prawem można z tym zrobić? Czy można przyciąć gałęzie przechodzące z działki sąsiada lub żądać przycięcia zbyt wysokich drzew?

Reforma ministra Bodnara: 10 sposobów na poprawę działalności sądów w Polsce

W dniu 21 listopada 2024 r. na konferencji "Sprawne sądy - 10 filarów" minister sprawiedliwości Adam Bodnar przedstawił 10 filarów programu „Sprawne sądy”. To kluczowe propozycje zmian organizacyjnych, legislacyjnych i kadrowych, które odpowiadają na potrzeby dotyczące tempa prac i efektywności wymiaru sprawiedliwości. Reformy obejmą m.in. obszary mediacji, biegłych sądowych, digitalizacji, spraw frankowych czy kwestię zwiększenia liczby etatów dla asystentów.

Świadczenie przedemerytalne w 2025 roku. Dla kogo? Jaka kwota? Zasady i warunki

Świadczenie przedemerytalne to szczególna forma wsparcia dla osób, które utraciły pracę z przyczyn niezależnych od siebie przed uzyskaniem prawa do emerytury. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zasiłek przedemerytalny? Ile wynosi w 2025 roku? Oto szczegóły, zasady i wymagania, o których warto wiedzieć. 

REKLAMA

Konferencja „Bez strachu” – przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, młodzieży i rodzin

Fundacja LUMUS serdecznie zaprasza na konferencję „Bez strachu”, która odbędzie się w dniach 30 listopada - 1 grudnia 2024 r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie to, finansowane ze środków Funduszu Sprawiedliwości, jest odpowiedzią na rosnące zagrożenia związane z przemocą wobec dzieci i młodzieży w Polsce.

BI: Zmiany w składce zdrowotnej. Kto skorzysta, kto straci i ile?

Na posiedzeniu w dniu 21 listopada Sejm zajmie się rządowymi projektami dotyczącymi składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Jeden likwiduje składkę zdrowotną od zbycia środków trwałych i wprowadza zmiany już w 2025 r. Drugi natomiast reformuje zasady naliczania składki od 2026 r.

QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

REKLAMA

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami [Projekt ustawy]

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami. Już jutro posłowie zajmą się propozycją nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Co zakłada projekt nowelizacji? Jakie przepisy regulują ochronę ptaków w Polsce?

REKLAMA