Jednym z podstawowych narzędzi służących dłużnikowi jest powództwo przeciwegzekucyjne. Zgodnie z art. 840 Kodeksu postępowania cywilnego w drodze takiego powództwa można żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia.
Co oczywiste taki środek obrony nie zawsze będzie dopuszczalny. Przepisy kodeksu ograniczają możliwość posłużenia się tym powództwem do określonych sytuacji.
Jedną z możliwości skierowania do sądu powództwa przeciwegzekucyjnego jest właśnie sytuacja, w której pomimo uregulowania przez dłużnika całości długu, wierzyciela za pomocą komornika nadal prowadzi egzekucję.
Zobacz również serwis: W sądzie
Nieistniejący dług
W takiej sytuacji jednym ze sposobów jest właśnie skierowanie do sądu powództwa przeciwegzekucyjnego. Zgodnie z art. 840 ust. 1 pkt 2, jest to dopuszczalne jeżeli po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane. Gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może powództwo oprzeć także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zarzut ten nie był przedmiotem rozpoznania w sprawie.
Jedną z sytuacji, w których zobowiązanie będące podstawą egzekucji wygasa jest właśnie fakt spełnienia go w całości przez dłużnika.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Jak sformułować żądanie
Samo powództwo powinno spełniać wymogi z art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego, dotyczącego sporządzania pism procesowych, jak również art. 187 dotyczącego pozwu.
Zobacz również serwis: Pozwy
Przy formułowaniu żądania powództwa należy dokładnie określić, czy domagamy się pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub w części.
Obok samego dłużnika, takie powództwo może być wytoczone przez jego małżonka czy też następca prawny dłużnika, jeżeli przeciwko nim także została wydana klauzula wykonalności.
Gdzie wnieść powództwo
Powództwo wnosi się zgodnie z właściwością rzeczową przed sąd w okręgu którego prowadzona jest egzekucja.
W zależności od wartości przedmiotu sporu właściwy będzie sąd rejonowy lub też sąd okręgowy.