Wytaczając powództwo pamiętaj o tym, że będzie spoczywał na tobie obowiązek udowodnienia faktów, które mają istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Przy sprawie o odszkodowanie trzeba będzie nie tylko udowodnić, że pozwany ponosi odpowiedzialność, lecz również fakt zaistnienia szkody.
Będzie wiązało się to z koniecznością skorzystania z określonych środków dowodowych, takich jak np. dokument urzędowy, dokument prywatny, zeznania świadków.
Dokument urzędowy i prywatny
W powszechnej praktyce można spotkać się z wykorzystywaniem dokumentów zarówno urzędowych, jak i prywatnych. Zgodnie z art. 244 dokumenty urzędowe, sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy władzy publicznej i inne organy państwowe w zakresie ich działania, stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo zaświadczone.
Notatka urzędowa sporządzona przez funkcjonariusza policji, zaświadczenie z właściwego urzędu.
Innymi słowy to co zostało potwierdzone w dokumencie urzędowym (zdarzenie, jak zawarcie umowy, czy istnienie określonego stanu, jak opublikowanie określonej treści na stronie internetowej) korzysta w postępowaniu sądowym z domniemania zgodności z prawdą.
Zobacz również serwis: W sądzie
Z kolei dokument prywatny stanowi dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie. Moc dowodowa takiego dokument jest zatem słabsza, niż dokumentu urzędowego. Nie oznacza to jednak, że dokument prywatny nie ma znaczenia dla wyniku procesu.
Przykładowo często przy zawieraniu umowy warto zabezpieczyć się żądając od drugiej strony stosownego oświadczenia drugiej strony w danej kwestii.
Sprzedawca sprzedaje samochód z określoną wadą. Przy zawarciu umowy zażądał od kupującego sporządzenia i podpisania oświadczenia, w którym kupujący przyznaje iż został poinformowany o istnieniu tej konkretnej wady przed zawarciem umowy. W przypadku roszczeń kupującego z tytułu rękojmi za wady fizyczne rzeczy sprzedanej, sprzedawca będzie mógł przedstawić takie oświadczenie kupującego celem zwolnienia się z odpowiedzialności.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Zrób zdjęcie, nagraj film
Sam katalog środków dowodowych jest nieograniczony. Jeżeli w danej sprawie może być to przydatne warto postarać się o zrobienie zdjęć, czy też nagranie filmu. Dowodem w sprawie może być również wydruk komputerowy.
Skorzystaj z usług notariusza
Przy zbieraniu materiału dowodowego bardzo opłacalne jest skorzystanie z usług notariusza. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 2 ustawy o notariacie czynności notarialne, dokonane przez notariusza zgodnie z prawem, mają charakter dokumentu urzędowego.
Z pomocy notariusza warto skorzystać zwłaszcza w przypadku, gdy niezbędne będzie utrwalenie ulotnego dowodu. Przykładem może być tutaj utrwalenie dla celów dowodowych danej treści zamieszczonej na konkretnej stronie internetowej. Bez takiego zabezpieczenia łatwo narazić się na porażkę, gdyż po wniesieniu pozwu treść taka może być szybko skasowana przez autora, co znacząco ograniczy nasze szanse na pozytywny rezultat.
Aby temu zapobiec można udać się do notariusza i zażądać sporządzenia protokołu z dokonania czynności. W tej sytuacji czynnością będzie wejście na daną stronę, na której widnieje określona treść. Notariusz może do protokołu załączyć wydruk strony z adnotacją, iż odpowiada on treści widniejącej w Internecie.
Zobacz również serwis: Notariusz