Kiedy sąd powinien umorzyć postępowanie
REKLAMA
REKLAMA
Umorzenie oznacza zakończenie postępowania w sprawie bez orzekania co do meritum żądań powoda. Zgodnie z art. 182 Kodeksu postępowania cywilnego postępowanie ulega umorzeniu w sytuacji, gdy pomimo upływu określonego terminu od zawieszenia sprawy, nie zostaje ona podjęta.
REKLAMA
Umorzenie zawieszonego postępowania
W przypadku zawieszenia na wniosek spadkobiercy, ale również w sytuacji gdy powód nie stawił się na rozprawę lub też nie dopełnił czynności, których brak uniemożliwia dalszy bieg procesu, postępowanie ulega umorzeniu w ciągu roku od daty postanowienia o zawieszeniu.
Oprócz tego postępowanie ulega umorzeniu również po roku, w przypadku utraty przez stronę zdolności sądowej, jeżeli brak jest jej następcy prawnego.
Zobacz również: Podjęcie postępowania zawieszonego z urzędu
Jeżeli zawieszenie postępowania nastąpiło wskutek śmierci strony, sąd umarza postępowanie po upływie pięciu lat.
Gdy wyrok jest zbędny
Umorzone będzie również postępowanie w sytuacji, gdy powód cofnął ze skutkiem prawnym pozew lub jeżeli wydanie wyroku stało się z innych przyczyn zbędne lub niedopuszczalne.
Strony postępowania zawarły ugodę przed sądem. W tej sytuacji wydanie wyroku jest zbędne. Sąd wyda postanowienie o umorzeniu postępowania.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Cofnięcie pozwu
REKLAMA
Podobna sytuacja będzie miała miejsce w sytuacji, gdy powód cofnie pozew. Cofnięcie pozwu jest wyrazem rezygnacji powoda z kontynuacji postępowania rozpoczętego wskutek wniesienia pozwu. Jest to tym samym rezygnacja z szukania ochrony prawnej w ramach tego postępowania. Cofając pozew, powód cofa tym samym swoje żądanie udzielenia mu ochrony prawnej na podstawie określonych w tym pozwie okoliczności faktycznych.
Może on tego dokonać aż do rozpoczęcia rozprawy. Jeżeli wraz z cofnięciem pozwu będzie połączone zrzeczenie się roszczenia wtedy też może tego dokonać, aż do momentu wydania wyroku.
Zobacz również serwis: W sądzie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat